Wybrano Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego

Wybrano Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego

Drugi etap internetowego plebiscytu pn. „Turystyczna Perła Powiatu Limanowskiego” zakończył się 26 sierpnia. Internauci spośród dziesięciu zgłoszonych propozycji mogli wskazać swojego faworyta, a został nim Cisowy Dział w gminie Łukowica, zdobywając największą liczbę głosów.

 

Cisowy Dział z pewnością zasługuje na miano Turystycznej Perły Powiatu Limanowskiego. Jest to przełęcz w Beskidzie Wyspowym malowniczo ulokowana pomiędzy dwoma wzniesieniami – Małą Modynią (936 m) i Jasieńczykiem (836 m), oddzielająca powiat limanowski od nowosądeckiego. Obszar ten posiada szczególne walory krajobrazowe i jest wspaniałym punktem widokowym.

 

Na przełęczy Cisowy Dział znajduje się kapliczka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowana, jako wotum dziękczynne od śmierci za uratowanie w czasie II Wojny Światowej partyzanta Ambrożego Pietrzaka ps. „Słowik”- dowódcy Batalionów Chłopskich, metalowy krzyż o wysokości 13 m, a także murowane w kamieniu stacje drogi krzyżowej. Ponadto przez przełęcz prowadzi szlak rowerowy. Jest to wyjątkowo popularne miejsce spotkań i cel wędrówek amatorów beskidzkich plenerów oraz pasjonatów historii.

 

Wybór dla biorących udział w plebiscycie nie był łatwy. Przypomnijmy, że oprócz Cisowego Działu, zgłoszono wiele niezwykle atrakcyjnych i unikatowych w skali kraju obiektów/miejsc, stanowiących prawdziwe wizytówki powiatu limanowskiego:

– Biblioteka w Tymbarku

– „Chata na końcu świata” w Słopnicach

– pasmo górskie Gorce

– „Lipowe wzgórze” – ośrodek turystyczny w Mordarce

– Muzeum „U Zenka” w miejscowości Piekiełko

– Strzeszyce – wieś w gminie Laskowa

– Ścieżka Edukacyjno – Turystyczna Strzelców 1. Pułku AK w Tymbarku

– „Tęczowa Zagroda” – gospodarstwo agroturystyczne w Tymbarku

– Wieża Widokowa pod Szałasem

Wybrano Turystyczną Perłę Powiatu LimanowskiegoŹródło i fot.: SPL

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować