Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

Wykopaliska na nowosądeckim rynku zostały zasypane

Wykopaliska na nowosądeckim rynku zostały zasypane

Jak informuje Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, zgodnie z decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wykopaliska na nowosądeckim Rynku zostały w sposób trwały zabezpieczone.

Fundamenty Starego Ratusza od października ubiegłego roku były przykryte specjalną geowłókniną umożliwiającą należytą wentylację. Obecnie ta geowłóknina została przysypana warstwą ziemi do wysokości-30/40 cm od nawierzchni Rynku.


Aby nie uszkodzić przysypanych fundamentów, warstwa tej ziemi nie została ubita. Powyższy sposób stanowi odpowiednie zabezpieczenie reliktów Starego Ratusza.


Przypomnijmy. W lutym podczas brefingu prasowego wiceprezydent Artur Bochenek poinformował, że miasto ma trzy koncepcje na zagospodarowanie fundamentów starego ratusza. Plan jest taki, żeby utworzyć tam podziemne muzeum na wzór Sukiennic Krakowskich.


W tym celu przygotowane zostały trzy koncepcje opiewające na kwoty 6 mln zł, 4 mlz zł oraz 2 mln zł.


1 wersja najbardziej rozbudowana: pomieszczenia pod płytą rynku (podziemny ratusz), wejście klatką schodową z płyty rynku, szerokie obejście wszystkich zakonserwowanych reliktów i fundamentów, pojawia się też ścieżka dydaktyczna, która będzie prowadziła turystów wokół ruin, kwota 6 mln zł,


2 wersja pośrednia, podziemny ratusz, zachowane fundamenty oraz relikty, wariant trochę okrojony, bieg pomieszczeń taki jak był w starym ratuszu, nie ma rozbudowanej ścieżki dydaktycznej, wejście z płyty rynku, koszt 4 mln zł,


3 wersja, czyli odsłonięcie fundamentów tylko fragmentaryczne, tego co udało się odkopać, na płycie rynku przeszklenia najważniejszych i najciekawszych pomieszczeń z podświetleniem, kwota 2 mln zł.


W planowanej inwestycji chodzi o ożywienie Starówki, wzmocnienie ruchu tursytycznego, polepszenie bytu i funkcjonowania Królewskiego Miasta Nowego Sącza i nieskończoną możliwość prezentowania badań w postaci publikacji.


W 2021 roku miasto chce opracować całą dokumentację i zyskać stosowne pozwolenia na budowę podziemnego muzeum, a w 2022 wbić pierwszą łopatę pod to przedsięwzięcie.


Dodatkowo władze miasta chcą skorelować badania i prace związane z utworzeniem muzeum z budową częściowo nowej płyty rynku.


Fot. SARR

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować