Wystawa Christo i Christian Prodanov otwarta

Łemkowskie cerkwie i krzyże, pejzaże Beskidu Sądeckiego i Niskiego a także Doliny Popradu od piątku można oglądać w Muzeum Nikifora. Otworzona została wystawa malarstwa dwóch artystów - ojca i syna - Christo i Christiana Prodanov, związanych z Krynicą - Zdrojem i okolicami.

Wystawa Christo i Christian Prodanov otwarta

- Christo Prodanov jest w Krynicy-Zdroju postacią tak bardzo rozpoznawalną niemalże jak jak patron tego miejsca, Nikifor. Swoją wieloletnią twórczością bardzo zapracował na szacunek, maluje w Krynicy i okolicach już od 50. lat - mówi Zbigniew Wolanin, kustosz Muzeum Nikifora w Krynicy - Zdroju.


- Christo jest Bułgarem, urodził się w Warnie. Młodość spędzał wpatrując się w Morze Czarne, szukając tam inspiracji twórczych, bowiem sztuka interesowała go od dziecka. Jednak za głosem serca przywędrował do Polski i w 1972 r. przyjechał do Krynicy.


Co ciekawe, Christo Prodanov pracował razem z Marianem Włosińskim, opiekunem Nikifora. Di pracy przyjmował go ówczesny burmistrz, Stefan Półchłopek. Christo od początku brał udział w aktywnym życiu Krynicy i Nowego Sącza. Swoją pierwszą indywidualną wystawę artysta miał w Nowym Sączu już w 1973 r. a w 1976 r. w Muszynie. W latach 80. miał dwie indywidualne wystawy w BWA w Nowym Sączu oraz. Wystawiał także w Nowohuckim Centrum Kultury.


Na wystawie w Muzeum Nikifora, na obrazach obydwu twórców podziwiać można cerkwie, m.in. w Krynicy, Brunarach Wyżnych, Złockiem, Wołowcu, Uluczu, Uściu Gorlickim i wielu innych miejscowościach.


- To wszystko tematy karpackie, związane z Łemkowszczyzną, bowiem w twórczości obydwaj artyści często nawiązują do tematyki karpackiej, do Łemkowszczyzny i prawosławia. To właśnie ta tematyka jest motywem przewodnim wystawy w Muzeum Nikifora – podkreśla Zbigniew Wolanin.


Do dzisiaj obaj panowie dzielili i dzielą swoje życie pomiędzy ciepłą Bułgarię, a Krynicę-Zdrój. Christian kocha podróże na Bałkany oraz do Grecji, skąd przywozi corocznie wiele rysunków wykonanych ołówkiem i tuszem na papierze oraz akwarele. Ten kierunek artystycznych podróży Christiana Prodanova sprawia, że drugim ulubionym motywem jego twórczości jest woda - morza południowe, rzeki, łodzie żaglowe.


Wystawę „Christo i Christian Prodanov” można oglądać do 18 września w Muzeum Nikifora, ul. Bulwary Dietla 19, Krynica – Zdrój.


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji - Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować