Wystawa “Drzewo świata – rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny” w Gmachu Głównym

17 maja 2024 roku w Gmachu Głównym otworzono wystawę “Drzewo świata – rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny”. Na tej ekspozycji można podziwiać dzieła sztuki cechowej, ludowej i profesjonalnej, związane z motywem roślin w kulturze wsi.

Wystawa “Drzewo świata – rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny” w Gmachu Głównym

Wystawa prezentuje roślinne motywy zdobnicze, przedmioty codziennego użytku wykonane z drewna, narzędzia rolnicze oraz sprzęty domowe służące do uprawy i obróbki roślin. Ponadto, znajdziemy tam ludowe medykamenty roślinne i atrybuty obrzędowe. Ekspozycja składa się z ponad 140 przedmiotów oraz ponad 40 zdjęć archiwalnych.

Liczną publiczność przywitał zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Sądeckiej, Sławomir Czop. Kuratorka wystawy, Joanna Hołda, kierownik działu etnografii, opowiedziała o idei projektu “Drzewo świata – rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny”. Warto dodać, że wystawa powstała w ramach trzyletniego zadania badawczo-popularyzatorskiego, którego celem jest przybliżenie zagadnień związanych z gospodarczym, medycznym i obrzędowym wykorzystaniem roślin w tradycyjnej kulturze wiejskiej Sądecczyzny.

Tematyka wystawy obejmuje również świat roślinny w lokalnych wierzeniach, kosmologii i folklorze. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Więcej zdjęć tutaj.

Źródło: MZS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować