Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Wystawa „Kuśnierstwo na Spiszu” w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej

Wystawa „Kuśnierstwo na Spiszu” w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej

W Muzeum Pienińskim w Szlachtowej koło Szczawnicy można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Kuśnierstwo na Spiszu”, przygotowaną przez Muzeum Lubowelskie – Zamek w Starej Lubowli.

Wernisaż – 4 lutego (piątek) 2022 r.

godz. 17.00

Muzeum Pienińskie

Sala wystawiennicza w budynku Magazynu Studyjnego

Szlachtowa

ul. Łemkowska 37

Wystawa czynna do 31 marca 2022 r. w godzinach pracy muzeum.


Kożuchy i serdaki nabywane u kuśnierzy w Starej Lubowli i na jarmarkach w innych miejscowościach Spiszu ubierali także górale pienińscy i Łemkowie z dawnej Rusi Szlachtowskiej. Białe kożuchy z pięknymi czerwonymi aplikacjami wykonanymi z koziej skóry nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni.


Kuśnierstwo należało do najpopularniejszych rzemiosł na Słowacji. Cech kuśnierzy w Starej Lubowli już w połowie XVIII w. działał bardzo prężnie – produkowano krótkie i długie kożuchy, serdaki, spodnie ze skór baranich, baranice i rękawice. Na kożuchy i serdaki używano najczęściej skór owczych i jagnięcych, ale bywało że i z dzikich zwierząt. Kożuchy w spiskich wioskach bardzo często produkowano w warunkach domowych, a więc nie była to domena wyłącznie profesjonalnych rzemieślników.


Prezentowany zbiór z Muzeum Lubowelskiego składa się z trzydziestu dziewięciu kożuchów i serdaków, dokumentuje zarówno umiejętności mistrzów-kożuszników, jak i ich wrażliwość estetyczną oraz gust użytkownika odzieży.


Na wystawie znalazły się także narzędzia kuśnierskie służące do wykonania kożuchów, ogółem 96 eksponatów.


Źródło: Muzeum Okręgowe NS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować