Wystawa Muzeum Podhalańskiego w ramach programu "Pierwsi Niepodlegli"

Wystawa Muzeum Podhalańskiego w ramach programu "Pierwsi Niepodlegli"

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu było jednym z organizatorów obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na nowotarskim rynku, muzeum przygotowało okolicznościową ekspozycję zatytułowaną „Leżymy teraz niemi w wiernych objęciach ziemi oddanej naszej pieczy. Kwatera wojenna z lat 1914 – 1923 w Nowym Targu”.

 

Na stoisku targowym zostały wystawione karty i plakaty prezentujące postaci bohaterów zasłużonych dla odzyskania przez Nowy Targ niepodległości. Rozpowszechnienie wiedzy na temat lokalnych bohaterów poprzez publikowanie ich biogramów i zdjęć było jednym z celów działań podjętych przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Materiały edukacyjne wydane w ramach szerszego projektu „Pierwsi Niepodlegli” cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonych. 

 

Niestety część wystawy muzealnej została zniszczona. Dwie tablice z sylwetkami poległych Legionistów wyrwano ze stojaków, a dwie kolejne zniszczono. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie. 

 

Projekt „Pierwsi Niepodlegli” jest makroregionalnym projektem edukacyjno – badawczo – filmowym realizowanym pod patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Projekt został przygotowany w związku z rocznicą stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu są organizowane wydarzenia kulturalne mające na celu przedstawienie sylwetki bohaterów walczących o niepodległość Polski. W projekcie biorą udział m.in. Nowy Sącz, Zakopane i Nowy Targ.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować