Pogoda Nowy Sącz

12

Dzisiaj jest: 12. 08. 2022 Dni od początku roku: 223 Dni do końca roku: 141
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

XVII Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2021

XVII Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2021

Bazą siedemnastej edycji Międzynarodowego Ekstremalnego Maratonu Pieszego KIERAT był Zespół Placówek Oświatowych w Słopnicach. Na sportowców czekało 100 km nieprzerwanego marszu po górach Beskidu Wyspowego i Gorców oraz 4000 m podejść w ciągu 30 godzin. Na trasie znalazło się aż 14 punktów kontrolnych. Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Limanowski.

Deszczowa aura w piątkowe popołudnie zdecydowanie nie zachęcała nawet do wyjścia z domu a co dopiero do udziału w maratonie, którego trasa wiodła aż 100 km po terenach Beskidu Wyspowego i Gorcach. Mimo to na starcie zameldowało się 260 uczestników. Sklasyfikowano 251 osób, w tym 213 mężczyzn i 39 kobiet. Główny Sędzia Andrzej Sochoń przeprowadził odprawę, po czym Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys uroczyście powitał przybyłych gości i piechurów, którym życzył niezawodnej wytrwałości.


W uroczystym otwarciu Kieratu udział wzięli Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Jan Więcek, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Józef Jaworski oraz Radni Rady Gminy Słopnice z Przewodniczącym Józefem Bednarczykiem na czele.


Trasa maratonu prowadziła na południe od Słopnic. Przez masyw Łopienia, Mogielicy, Wielkiego Wierchu maratończycy dotarli w pasmo Gorca i pasmo Lubania. Droga powrotna wiodła przez Ochotnicę Dolną, Kamienicę, stoki Modyni, wzniesienie Jasionika i stoki Cichonia. Wariant budowniczego trasy miał długość 100 km i wymagał pokonania 4000 m podejść. Nocą uczestnikom towarzyszyły głównie błoto i chłód, ale sobotni poranek powitał ich pięknymi widokami z Tatrami w tle. Pomimo trudnych warunków marszu po błotnistych i śliskich drogach, obyło się bez interwencji GOPR.


Zwycięzcy maratonu dobiegli do mety w sobotę o godz. 7:43, osiągając czas 13:43. Byli to Nikodem Poręba ze Słopnic oraz Tomasz Wieczorek z Rogowa. Kolejne miejsca na podium z wynikiem 14 godz. 30 minut zajęli Andrzej Wieczorek i Dariusz Firlej z Raciborza. Pierwsza z pań osiągnęła linię mety o godzinie 11:47 osiągając rezultat 17:47 i była to również mieszkanka Słopnic Beata Lis.


Ostatni uczestnicy dotarli do mety na kilka minut przed północą. Do półmetka doszło 189 osób. Do mety dotarło 152 uczestników, czyli ok. 60% startujących. Nikt nie przekroczył 30-godzinnego limitu czasowego. Przebieg maratonu nadzorowała na trasie ponad 50-osobowa ekipa sędziowska złożona z wolontariuszy – sympatyków maratonu Kierat oraz strzelców głównie ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Limanowej. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała Grupa Operacyjna GOPR z Limanowej, zespół lekarski Szpitala Powiatowego w Limanowej oraz panie pielęgniarki.


Więcej szczegółów tegorocznej edycji Kieratu, mapa, tabela wyników oraz fotorelacje z różnych źródeł tutaj.


Źródło: UG Słopnice

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować