XVIII kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach

W uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada 2023 r. odbędzie się doroczna XVIII Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach.

XVIII kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach

– Część środków chcemy przeznaczyć na zabytkowy nagrobek z 1871 r. na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie. Pochowany jest tam urodzony i spędzający pierwsze lata życia w Starym Sączu wybitny aktor Teatru Narodowego Ludwik Panczykowski – zaznacza Andrzej Długosz prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.


Ludwik Panczykowski ( (ur. 4 VIII 1804, Stary Sącz, zm. 13 VIII 1871, Warszawa) początkowo pracował jako urzędnik. Po ukończeniu 1827 Szkoły Dramatycznej rozpoczął występy w Teatrze Narodowym, gdzie grał do 1868. W dziejach sceny polskiej zapisał się jako świetny odtwórca kilkuset ról drugoplanowych i epizodycznych (m.in. Dyndalski — Zemsta A. Fredry, Łykalski — Majster i czeladnik i Brzydkiewicz — Żydzi J. Korzeniowskiego). Według J. Kotarbińskiego był pierwszym w teatrze warszawskim „zwiastunem realizmu” i przyczynił się do późniejszego zwycięstwa tego kierunku. [Encyklopedia PWN]. Większy życiorys tego artysty znajduje się w Encyklopedii Teatru Polskiego. https://encyklopediateatru.pl/osoby/41635/ludwik-panczykowski


Stan techniczny nagrobka: 4 słupki nagrobka – (zniszczone, 2 widoczne fragmentarycznie),1 pręt ogrodzeniowy, metalowy – (częściowo zasypany ziemią, pozostałych brak), dekoracja roślinna, lira, maska teatralna, zwój papieru z nutami, rozeta i włócznia – (wykute na płycie nagrobnej z piaskowca). Położenie nagrobka: Kwatera 21, rząd 3, miejsce 13, 14.


O tym, że Ludwik Panczykowski był doceniony i zapamiętany świadczy wspaniałe epitafium jemu poświęcone w krużgankach kościoła św. Antoniego w Warszawie przy ul. Senatorskiej.


– Obowiązkiem Starosądeczan jest pamięć i troska o wielkich rodakach – podkreśla Andrzej Długosz. – Ludwik Panczykowski żył w XIX w. i nie ma żadnych potomków. Nagrobek jest bardzo ciekawy i musimy niezwłocznie zadbać o to aby zachować go dla potomności.


Podczas zbiórki 1 listopada w godzinach od 8:00 do 17:00 przy bramach wejściowych na cmentarze będą kwestować wolontariusze: władze Starego Sącza, członkowie i sympatycy TMSS z udziałem młodzieży ze szkół starosądeckich – Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego i Zespołu Szkół im. Ks. Józefa Tischnera. Kwestarze będą rozdawać cegiełkę z wizerunkiem odnowionego w br. pomnika powstańców styczniowych 1863 ufundowaną ze środków własnych Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. W dniu 2 listopada odbędzie się liczenie zebranych środków. Całkowity dochód przeznaczony zostanie na kolejne realizacje odnowy nagrobków.


Źródło: UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować