Zaduszki Zakopiańskie - unikatowe, bo literackie

Zaduszki Zakopiańskie - unikatowe, bo literackie

Centrum Kultury Rodzimej w Zakopanem zorganizowało w dniu 5 listopada wyjątkowy wieczór promujący literaturę.

 

W listopadowy wieczór w Centrum Kultury Rodzimej odbyły się "Zakopańskie Zaduszki Literackie". Kameralne spotkanie zostało zorganizowane przez aktorów Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. 

 

Aktorzy zakopiańskiego teatru Krzysztof Łakomik i Piotr Łakomik przedstawili utwory literackie już nieżyjących pisarzy związanych z Zakopanem i Podhalem – Tomasza Gluzińskiego, Adama Pacha, Wojciecha Mroza, Jerzego Tawłowicza i Włodzimierza Wnuka. Wśród czytanych publikacji znalazły się utwory poetyczne, prozatorskie i publicystyczne. Kluczem do wyboru utworów były dla dr Małgorzaty Wnuk (koordynatorki programowej Czerwonego Dworu) wartość artystyczna  aktualność. 

 

Tomasz Gluziński był poetą zwiazanym z Zakopanem od 1950 r. Jego utwory są związane z refleksjami o miejscu człowieka w odhumanizowanym świecie. Wśród najbardziej znanych publikacji tego autora można wymienić tomik wierszy "Przebieg wydarzeń" oraz wybór wierszy "Wielkie pastwisko".

 

Wojciech Mróz był współzałożycielem i pierwszym redaktorem naczelnym "Tygodnika Podhalańskiego" i zakopiańskim korespondentem "Gazety Wyborczej". Tworzył nie tylko utwory publicystyczne (zbiór felietonów "Zakopane – miasto cudów"), ale również poetyckie i prozatorskieg (powieści "Drzewo sandałowe w ostatnich dniach XX"). 

 

Adam Pach zasłynął jako poeta ludowy spokrewniony z rodem Sabały. Był Działaczem społecznym i kulturalnym. Jerzy Tawłowicz był poetą zajmującym się dodatkowo fotografią i grafiką. Natomiast Włodzimierz Wnuk był prawnukiem brata Sabały. Jego twróczość jest poświęcona historii Podhala. 

 

Zakopiańskie Zaduszki Literackie odbyły się w ramach cyklu "Wieczory w Czerwonym Dworze" polegającego na organizowaniu kameralnych spotkań w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca. Celem spotkań jest przypominanie o historii stolicy Tatr oraz o postaciach, które zapisały się na kartach historii Zakopanego i Podhala. 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować