Pogoda Nowy Sącz

5

Dzisiaj jest: 05. 12. 2023 Dni od początku roku: 338 Dni do końca roku: 26
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Zespół Mystkowianie na prestiżowym festiwalu w Limie

Zespół Regionalny Mystkowianie to grupa ludowa z Małopolski, która kultywuje tradycje i zwyczaje Lachów Sądeckich. W lipcu 2023 roku zespół wziął udział w XI Festival Internacional De Danzas Folkloricas y Fusiones Andinas SEMILLA FOLK 2023 w Limie, stolicy Peru. Była to okazja do zaprezentowania polskiego folkloru na międzynarodowej scenie i nawiązania kontaktów z innymi grupami folklorystycznymi z Ameryki Łacińskiej.

Zespół Mystkowianie na prestiżowym festiwalu w Limie

Zespół Regionalny Mystkowianie został zaproszony do udziału w festiwalu przez organizatorów, którzy docenili jego wysoki poziom artystyczny i bogactwo strojów ludowych. Zespół wystąpił na trzech głównych koncertach festiwalowych, które odbyły się w różnych miejscach w Limie. Pierwszy koncert inauguracyjny miał miejsce na placu Villa Maria del Triumfo, gdzie zespół z Mystkowa otrzymał gromkie brawa od tłumnie zgromadzonej publiczności. Drugi koncert odbył się w Gran Teatro Nacional, największej sali widowiskowej Ameryki Południowej, która pomieściła ponad 1500 widzów. Trzeci koncert miał miejsce w Teatrze Miejskim w Limie, który zachwycał swoją architekturą i atmosferą. Na każdym z koncertów zespół z Mystkowa zaprezentował wiązankę tańców Lachów Sądeckich, które charakteryzują się żywiołowością, dynamiką i bogatymi figurami.


Poza koncertami, zespół Regionalny Mystkowianie brał udział w innych wydarzeniach festiwalowych, takich jak korowody uliczne, spotkania z innymi grupami folklorystycznymi, warsztaty taneczne i muzyczne oraz wizyty w miejscach kultury i historii Peru. Zespół odwiedził także Ambasadę RP w Limie, gdzie uczestniczył w uroczystościach z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Peru. Zespół spotkał się tam z przedstawicielami Polonii oraz miłośnikami Polski w Peru, którzy byli zachwyceni występem Mystkowian i podziwiali ich stroje ludowe.


Wydarzeniu towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa, podczas której wykład na temat polskiej kultury ludowej wygłosił Patryk Rutkowski.


Dyrektorem Zespołu oraz Festiwalu w Limie jest Percy Alejandro Vergara Mendivil, który zaprosił do Peru Zespół z Sądecczyzny. Wyjazd Mystkowian zakończył się wielkim sukcesem – zaprezentowany program artystyczny, który ukazywał folklor Lachów Sądeckich z centralnej części regionu, pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz Pogórzan zawojował festiwal.


Partnerem Głównym udziału Zespołu Regionalnego Mystkowianie w XI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Semilla Folk” w Peru jest Małopolska. Patronat Honorowy objęli: Ambasador RP w Limie Prof. Antonina Magdalena Śniadecka - Kotarska oraz Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski.


Zespół od strony etnograficznej i choreograficznej przygotował Patryk Rutkowski. Kierownikiem Zespołu jest Benedykt Poręba oraz Kamil Wiatr. Zespół Regionalny wystąpi jeszcze na festiwalach w Żywcu, w Grecji oraz na Słowacji.


Mystkowianie zapraszają też w swoje szeregi nowych członków, szczególnie mężczyzn od 16 roku życia. Zespół z Mystkowa spotyka się na próbach w Domu Ludowym w Mystkowie w każdy piątek o godzinie 20:00.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować