Pogoda - Sądeckie.pl

24

Dzisiaj jest: 24. 10. 2021 Do końca roku: 68 dni
Jakość Powietrza:

Zespół Mystkowianie reprezentował Polskę na międzynarodowej Folkloriadzie

Zespół Mystkowianie reprezentował Polskę na międzynarodowej Folkloriadzie

Od 2 do 10 lipca Zespół Regionalny Mystkowianie reprezentował Polskę na największej imprezie folklorystycznej na świecie – VI CIOFF World Folkloriada, która w tym roku odbywała się w rosyjskiej Ufie. W samym sercu Eurazji folklor Sądecczyzny oklaskiwało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Przez ponad tydzień zespół dał osiem koncertów, wziął udział w korowodach i biciu Rekordu Guinnessa. W paradzie główną arterią miasta wzięło udział ponad 8000 osób. Ustanowiono dwa rekordy świata – jeden pod względem liczby narodowości w korowodzie, a drugi pod względem liczby krajów w nim uczestniczących.


Mystkowianie zachwycali nie tylko różnorodnością i barwami strojów regionalnych, ale także przygotowanym specjalnie na tą okazję (przez choreografa Patryka Rutkowskiego) nowym układem tanecznym, który ukazywał bogactwo etnograficzne Sądecczyzny. Zespół zdobył wielkie uznanie, o czym świadczą wielokrotne gratulacje od prezydium CIOFF wraz z przygotowanym specjalnie na tą okazję certyfikatem. Publiczność entuzjastycznie reagowała na wykonywane tańce, posypały się liczne zaproszenia do lokalnych mediów. Co więcej, zespół otrzymał już oficjalne zaproszenia na wyjazdy do Meksyku oraz Kamerunu.


Zespół miał okazję biesiadować w jurtach, próbować baszkirskich potraw, podziwiać cudowne stroje i tańce Baszkirii. W pamięci członków zespołu pozostaną też chwile spędzone z Polonią Baszkortostanu, która towarzyszyła wszystkim koncertom Mystkowian.


Wyjazd zespołu został wsparty finansowo m.in. przez: wójta gminy Kamionka Wielka Andrzeja Stanka, Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Fundację „Perspektywy” Tomasza Gałka oraz ponad 100 darczyńców akcji PolakPotrafi. Wyjazd został objęty Honorowym Patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego.


Źródło: SPNS, fot. Archiwum zespołu

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować