Zostawiła pieniądze i biżuterię pod drzewem. Była przekonana, że bierze udział w tajnej policyjnej akcji

72-letnia mieszkanka Nowego Sącza zmanipulowana przez oszusta, który przedstawił się przez telefon jako policjant, spakowała swoje oszczędności i biżuterię, po czym zostawiła je we wskazanym miejscu. Kilka godzin później zorientowała się, że została oszukana i powiadomiła Policję.

Zostawiła pieniądze i biżuterię pod drzewem. Była przekonana, że bierze udział w tajnej policyjnej akcji

2 sierpnia br. w godzinach popołudniowych na telefon stacjonarny 72-letniej mieszkanki Nowego Sącza zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant tutejszej jednostki. Poinformował kobietę, że jest obserwowana przez funkcjonariuszy, którzy rozpracowują właśnie grupę przestępczą.


Kiedy mężczyzna zapytał czy seniorka ma w domu pieniądze lub kosztowości, odpowiedziała twierdząco.


Wówczas polecił, by spakowała je i zostawiła pod drzewem na wskazanej przez niego ulicy – stamtąd miał je odebrać pracownik Policji, sfotografować i odpowiednio zabezpieczyć. Fałszywy policjant obiecał zatelefonować do starszej pani kilka godzin później, gdy wszystko miało być już gotowe.


Jednak kiedy telefon nie zadzwonił o umówionej porze, zniecierpliwiona seniorka wybrała numer 112 i od prawdziwych policjantów dowiedziała się, że padła ofiarą oszustwa. 72-latka straciła gotówkę i biżuterię o łącznej wartości ponad 8 tysięcy złotych.


Teraz funkcjonariusze pracują nad tą sprawą i po raz kolejny apelują o ostrożność. Przypominają również podstawowe zasady bezpieczeństwa i radzą, jak nie dać się oszukać:   

 • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, urzędnika itp. będzie żądał pieniędzy, podania tzw. danych wrażliwych albo przelania środków na wskazane konto bankowe, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
 • Przypominamy, że policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach! Nigdy nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie innym osobom.
 • Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o rozłączeniu - dokładnym odłożeniu słuchawki - lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!) Zawsze potwierdzajmy „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca.
 • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podawajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na niezweryfikowane konta bankowe.
 • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.


  Gdy pojawi się jakiekolwiek podejrzenie próby oszustwa, koniecznie należy powiadomić Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.


  Źródło: KMP NS 

  Zobacz Również

  Komentarze


  Zaloguj sie aby komentować