1 listopada na starosądeckich cmentarzach XVI kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią i zamknięciem cmentarzy na Wszystkich Świętych w ubiegłym roku, wraca kwesta na starosądeckich cmentarzach na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

1 listopada na starosądeckich cmentarzach XVI kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

1 listopada wolontariusze będą kwestować do skarbonek w godzinach od 8.00 do 17.00. Udział w kweście wezmą: władze miasta, członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Starego Sącza wspomagani przez uczniów starosądeckich szkół: Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego oraz harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera. Uzbierane środki pozwolą na realizacje konserwatorskie kolejnych nagrobków. Każdy kto wrzuci datek do skarbonki otrzyma cegiełkę, którą opracował graficznie fotografik Andrzej Rams. Komisyjne liczenie zebranych środków odbędzie się 2 listopada w muzeum. Wszystkie kwesty są rozliczane w sprawozdaniach do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodnie z obowiązującym prawem.


Ze środków, które pozostały z poprzednich lat odnowiliśmy w 2021 r. tylko nagrobek Alojzego Borka na nowym cmentarzu – mówi Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. – Ale za to bardzo cenny, z początku XX wieku. Był bardzo zniszczony. Dzięki pracownikom firmy ArStec, która jak co roku wykonała prace konserwatorskie, został przywrócony pierwotny kształt i zrekonstruowano cenną płaskorzeźbę przedstawiającą Matkę Boską z dzieciątkiem. Tak więc kolejny zabytkowy, piękny nagrobek, dzięki ofiarności społeczeństwa został uratowany i może cieszyć pełnią swego blasku. Niewiele już takich nagrobków pozostało na starosądeckich cmentarzach.


Poniżej nagrobek Alojzego Borka przed i po renowacji.
Źródło: UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować