11 lipca w Nowym Sączu otwarcie wystawy pt. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprezentuje plenerową wystawę upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej. Będzie ją można oglądać przy Sądeckiej Piecie na Starym Cmentarzu.

11 lipca w Nowym Sączu otwarcie wystawy pt. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”

Wystawa „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945” przedstawia podstawowe informacje na temat zbrodni dokonanej na Polakach w 1943r. przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.


Prezentowane fotografie i dokumenty oraz zebrane wspomnienia świadków przedstawione są w formie, która w przystępny sposób pozwala na zapoznanie się z tym trudnym tematem w dziejach naszej historii.


11 lipca 1943 roku doszło do tak zwanej „Krwawej Niedzieli” - apogeum rzezi. Zbrodni, kwalifikowanej przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, dokonali nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że tylko w latach 1943-45 zamordowano około 100 tys. Polaków. Ginęli od kul, siekier, wideł, noży, mordowani w domach i kościołach za to, że byli Polakami. Ukraińscy nacjonaliści zamierzali bowiem zatrzeć wszelkie ślady polskości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.


W 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W uchwale przyjętej 22 lipca 2016r., Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej: Polakach, Ormianach, Żydach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych. Wyrażono też wdzięczność tym Ukraińcom, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków, nawet za cenę własnego życia i śmierci z rąk swoich rodaków.


Otwarcie wystawy odbędzie się 11 lipca 2021 r. o godz. 16.00 przy Sądeckiej Piecie na Starym Cmentarzu przy Alejach Wolności. Wystawę będzie można oglądać do końca miesiąca.


Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować