18 lipca w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim koncert inauguracyjny Święta Dzieci Gór

Tegoroczny festiwal będzie się różnił od poprzednich tak, jak różni się cały nasz sposób funkcjonowania w stosunku do czasów sprzed wirusa. Sytuacja epidemiczna jest jeszcze na tyle niepewna, że organizatorzy nie mogą gościć w Nowym Sączu zagranicznych uczestników. Tym bardziej, że część z nich pochodzi z regionów, gdzie właśnie teraz pandemia zbiera okrutne żniwo. Będą oni jednak obecni dzięki zdobyczom techniki. Przekażą swoje przesłanie, zaprezentują barwne i egzotyczne programy. Ponieważ jednak idea „kamrackości” jest dla tego festiwalu najistotniejsza, do Nowego Sącza zostały zaproszone zespoły z innych regionów Polski. Będą one tworzyć pary festiwalowe z karpackimi gospodarzami.

18 lipca w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim koncert inauguracyjny Święta Dzieci Gór
Koncert inauguracyjny Święta Dzieci Gór odbędzie się w niedzielę 18 lipca w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim. Program koncertu będzie obfitował w atrakcje: egzotyka z ekranu i polski folklor dziecięcy w pigułce na żywo. Kolejne dni festiwalu będą się toczyć w formie hybrydowej. Organizatorzy przygotowują całą paletę propozycji warsztatowych, podczas których będzie można w niebanalny sposób poznać bliżej kultury krajów i regionów reprezentowanych na tegorocznym festiwalu. A wakacyjne wieczory od 19 do 23 lipca umilą koncerty online prezentujące programy festiwalowych trójek – dwóch zespołów polskich i jednego zagranicznego gościa. Ponadto festiwal rusza w Małopolskę. Do pięknych zakątków regionu zawita nasza mobilna estrada multimedialna, która umożliwi oglądanie nagrań najciekawszych tegorocznych programów.


W sobotę 24 lipca, jeśli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna, odbędzie się wyjątkowy, zupełnie inny niż zwykle, pełen artystycznych niespodzianek, koncert finałowy. I znowu – nie jest to propozycja na stałe, ale pewien eksperyment, który pozwoli spotkać się bez tworzenia nadmiernego ryzyka zarówno dla festiwalowych dzieci, jak też dla publiczności. Dzieci Gór zawsze ciężko pracowały podczas finału. Tym razem będą honorowymi gośćmi i im ten koncert będzie dedykowany. Wystąpią zaś artyści, którzy jako dzieci chłonęli tradycję w swoich rodzinach i otoczeniu, a teraz uczynili z jej twórczych interpretacji swoją pasję i sposób na życie.


W ostatnich miesiącach dominującą emocją, którą przeżywa większość ludzi na świecie, jest niepokój. Pandemia zaraziła nim wszystkie kontynenty w równym stopniu, jak zaraża sam wirus. A niepokój - o życie, bezpieczeństwo i o to, jaki będzie świat „po” - męczy bardziej, niż wszelkie obostrzenia. Nikogo nie pozostawia obojętnym i nie daje wytchnienia. Naturalnym jest, że instynkt przetrwania skłania nas do poszukiwania antidotum, ulgi, nadziei. I tu z pomocą przychodzi kultura.


Nasze zaproszenie do udziału w artystycznym spotkaniu dzieci gór świata otwiera przed Państwem wyjątkowy potencjał. W dzieciach mieszka szczerość, ufna otwartość, a z oczu wyziera im … przyszłość. 27 minionych edycji nauczyło nas, że to dziecięce spotkanie, podczas którego świętowane są najbliższe człowiekowi, lokalne i tradycyjne kultury, niesie nadzwyczajną dawkę energii. Dobrej energii. Takiej, która emanuje witalnością, porusza serce i buduje ducha. Takiej, która łączy małych artystów folkloru z publicznością budując niepowtarzalną, wielokulturową wspólnotę. Zapraszając na tę nietypową, trudną również dla nas edycję, mamy nadzieję, że publiczność, bez której to wszystko nie miałoby sensu, pomoże – jak zawsze – zbudować tę niepowtarzalną atmosferę ŚWIĘTA. Świętować, to znaczy wyrwać się z rutyny, przeżywać radość, a czasem też wzruszenie, wreszcie doświadczać wspólnoty z innymi świętującymi. Zdajemy sobie sprawę, że będzie inaczej, niż zwykle. Ale będzie! Dzieci Gór zapraszają Was pod koniec lipca po raz dwudziesty ósmy do swojego barwnego świata. A wedle naszej festiwalowej maksymy „dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych”. Uczestnictwo w festiwalowych wydarzeniach na żywo i online pozwoli nam poczuć energię tej przyjaźni, uradować i ukoić serca. Jednym słowem: pokój najlepszym antidotum na niepokój. 28. Święto Dzieci Gór liczy na swoją publiczność! - organizatorzy.


Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie na nowej stronie Festiwalu: 28. Święto Dzieci Gór.


Źródło: Fb 28. ŚWIĘTO DZIECI GÓR - Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować