Pogoda - Sądeckie.pl28

Dzisiaj jest: 28. 02. 2021
Do końca roku: 306 dni20 września w Gaboniu w Beskidzie Sądeckim odbędzie się Przehyba Uphill

20 września w Gaboniu w Beskidzie Sądeckim odbędzie się Przehyba Uphill

W niedzielę 20 września w Gaboniu w Beskidzie Sądeckim odbędzie się Przehyba Uphill - nartorolkowy bieg na najbardziej wymagającej asfaltowej trasie w Polsce. Zawody są zaliczane do cyklu Vexa Skiroll Tour.

 

To jeden z najstarszych polskich otwartych biegów pod górę. W 2020 roku odbędzie się po raz szósty w formie oficjalnych zawodów. To pokazuje jak młode w naszym kraju jest nartorolkowe ściganie się dostępne dla każdego, a nie tylko zawodników klubowych.

 

Pierwszy nieformalny i koleżeński wyścig na trasie prowadzącej z Gabonia niemal na sam szczyt Przehyby (1175 m npm) zorganizowali w październiku 2014 roku Witold Trojak i Norbert Kuczera. Uczestnikami tego wydarzenia byli także Marek Tokarczyk i Michał Rolski, którzy rok później przeprowadzili na tej trasie pierwsze formalne zawody, a od 2017 roku organizują cykl Vexa Skiroll Tour.

 

Trasa Przehyba Uphill nie jest długa, wynosi 6,7 km. Ale na tej długości cały czas pnie się w górę, a uczestnicy wydarzenia pokonują przewyższenie 580 m. To sprawia, że bieg uznawany jest za najtrudniejszy nartorolkowy uphill w Polsce pod względem nachylenia trasy. Ponieważ zarówno dystans, jak też przewyższenie, są bardzo podobne do kultowego biegu pod górę na nartorolkach w Norwegii organizowanego w ramach Blink Festiwalu, rodzime zawody często określane są przydomkiem "polski Lysebotn Opp".

 

To jeden z nielicznych polskich otwartych biegów nartorolkowych, w którym zawodnicy startują indywidualnie. Kto chce osiągnąć dobry wynik, musi na trasie dać z siebie wszystko nie wiedząc, jak pobiegli rywale. Szósta edycja Przehyba Uphill odbędzie się w niedzielę 20 września 2020 roku. Start pierwszego zawodnika przewidziano na 11:00.

 

Zawody są zaliczane do klasyfikacji generalnej cyklu Vexa Skiroll Tour. Start w Przehyba Uphill jest otwarty dla każdego, kto dysponuje nartorolkami z kołami z czarnej gumy o dowolnej prędkości. Obowiązkowy jest też kask. W biegu można zmierzyć się w jednej z trzech konkurencji: na nartorolkach sportowych techniką klasyczną i dowolną oraz na nartorolkach i rolkach terenowych techniką dowolną. Klasyfikacja prowadzona jest dla każdej konkurencji osobno w kategoriach open, a dla konkurencji na sprzęcie sportowym także w kategoriach wiekowych, dla mężczyzn z postępem co 10 lat, dla kobiet w trzech połączonych.

 

Do biegu można zgłosić się jeszcze zgłosić przez internet do czwartku 17 września. To najlepsza forma zgłoszenia ze względu na oszczędności w opłacie startowej, którą po rejestracji przez internet można wpłacić w gotówce w biurze zawodów. Można też zarejestrować się osobiście w biurze zawodów najpóźniej na godzinę przed startem pierwszego zawodnika.

 

Źródło i fot.: UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować