Pogoda Nowy Sącz

25

Dzisiaj jest: 25. 09. 2022 Dni od początku roku: 267 Dni do końca roku: 97
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

21. Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego

21. Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego

W niedzielę 7 sierpnia br. w Parku Miejskim w Limanowej odbył się XXI Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego. Sześć reprezentacji KGW zmierzyło się w rywalizacji w kategoriach kulinarnych i artystycznych tj. śpiew, scenki rodzajowe i rękodzieło.

Wydarzenie organizowane przez Powiat Limanowski w partnerstwie z Miastem Limanowa oraz Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu wyłoniło również koła gospodyń, które będą reprezentować Powiat Limanowski podczas Małopolskiego Przeglądu Dorobku Turystycznego i Kulinarnego KGW w Jabłonce, a także koła gospodyń, które wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”. Ponadto, po raz pierwszy w Limanowej, w ramach „Pikniku z Produktem Regionalnym” odbył się konkurs dla KGW pn. „Bitwa Regionów”. Więcej o „Bitwie Regionów” w artykule: Podczas Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego oraz Kulinarnego KGW Powiatu Limanowskiego odbyła się „Bitwa Regionów”.


Powiatowy Przegląd Dorobku Kulinarnego i Artystycznego KGW jako wydarzenie na trwale wpisał się już w kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych naszego regionu, co potwierdza rosnąca z roku na rok ranga imprezy, w której i tym razem uczestniczyło wielu mieszkańców powiatu i okolic. Wśród gości tegorocznego przeglądu obecni byli: Poseł na Sejm RP Jan Duda , Grzegorz Biedroń Prezes Małopolskiego Organizacji Turystycznej oraz radny Województwa Małopolskiego, jak również, reprezentujący władze samorządowe miasta i gminy Limanowa: Jolanta Juszkiewicz Przewodnicząca Rady Miasta limanowa oraz Jan Skrzekut Wójt Gminy Limanowa. Powiat Limanowski, pełniący rolę gospodarza imprezy reprezentowali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Józef Pietrzak Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz radna Powiatu Beata Krzyściak.


Oficjalnie otwierając XXI Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Limanowej – Starosta Limanowski, w towarzystwie gości przywitał wszystkich uczestników wydarzenia, po czym na scenie w Parku Miejskim pojawiła się Dziecięca Grupa Zespołu Limanowianie prezentując się w tańcu ludowym i pieśniach regionalnych.


O godzinie 14:00 nastąpiło rozpoczęcie głównej rywalizacji kół gospodyń w poszczególnych kategoriach konkursowych.


W składzie komisji oceniającej tegoroczne zmagania KGW zasiedli : Zofia Skwarło – regionalista, Marta Smólczyńska – etnolog Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sącz oraz Aleksander Smaga – muzyk MCK Sokół w Nowym Sączu.


Jako pierwsze oceniano tradycyjne potrawy regionalne, a także rękodzieło artystyczne prezentowane na stoiskach poszczególnych kół gospodyń. Następnym etapem konkursu było wykonanie pieśni ludowych oraz scenek rodzajowych. Sześć reprezentacji KGW przedstawiło przed limanowską publicznością przygotowany przez siebie repertuar. Występom z uwagą przyglądała się komisja konkursowa, która po obejrzeniu wszystkich występów udała się na posiedzenie.


Oczekiwanie na podsumowanie rywalizacji KGW umilał zespół muzyczny „Górmani” . Sześcioosobowa grupa żywiołowymi wykonaniami znanych przebojów muzyki biesiadnej i regionalnej oraz autorskich utworów zapewniła wiele pozytywnych emocji i mnóstwo dobrej zabawy.


Po występie zespołu „Górmani” przyszedł czas na uroczyste ogłoszenie wyników konkursowych rywalizacji kół gospodyń wiejskich. Jury, podkreślając wysoki poziom wszystkich prezentacji, jak również fakt, że każde koło gospodyń wzięło udział we wszystkich konkursowych konkurencjach zdecydowało o przyznaniu następujących miejsc oraz nagród rzeczowych:

I miejsce oraz nagrodę finansową w wysokości 3 200 zł zdobyło KGW z Męciny.


II równorzędne drugie miejsca zajęły KGW w Rupniowie oraz KGW z Pasierbca . Oba koła otrzymały nagrody finansowe w wysokości 2 700 zł.


Trzy równorzędne III miejsca oraz nagrody finansowe w kwocie 2 200 zł każda przyznane zostały KGW z Podłopienia, KGW ze Szczawy oraz KGW z Kamienicy Górnej.


Ponadto kwalifikacje na Małopolski Przegląd Dorobku Turystycznego i Kulinarnego KGW w Jabłonce zapewniły sobie: Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny, Kolo Gospodyń Wiejskich z Rupniowa oraz – jako rezerwowe – Kolo Gospodyń Wiejskich z Pasierbca. Dodatkowo na festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” w tym roku zakwalifikowały się : Kolo Gospodyń Wiejskich z Pasierbca ze scenką obyczajową i śpiewem, Kolo Gospodyń Wiejskich z Męciny ze scenką obyczajową i śpiewem, a także Kolo Gospodyń Wiejskich z Rupniowa ze scenka obyczajową.


Fundatorem nagród w 21 Przeglądzie Dorobku Kulinarnego i Artystycznego KGW Powiatu Limanowskiego było Starostwo Powiatowe w Limanowej.


Podczas ceremonii wręczenia nagród, zarówno Starosta Limanowski jak i komisja konkursowa podkreślali niezwykle istotną rolę działalności Kół Gospodyń Wiejskich powiatu limanowskiego oraz samego wydarzenia w kultywowaniu i ochronie tradycji i folkloru regionu.


Warto wspomnieć o dodatkowych atrakcjach jakie towarzyszyły 21. Powiatowemu Przeglądowi Dorobku Artystycznego i kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego takich jak: stoiska gastronomiczne, czy dla najmłodszych: zamek dmuchany, zabawy i animacje m.in. : malowanie twarzy, bańki mydlane. Stoisko promujące Powiat Limanowski odwiedzało wiele uczestników wydarzenia pragnących zasięgnąć informacji dotyczących regionu i jego atrakcji.


Źródło: Powiat Limanowski

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować