Małopolska: 30 tys. zł dla każdej gminy na utworzenie i obsługę programu Czyste Powietrze

Dzięki dodatkowym 100 mln zł na realizację rządowego programu dopłat do wymiany pieców każda gmina, która zawrze porozumienie o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, otrzyma wsparcie na prowadzenie punktu obsługi mieszkańców. Jest jednak warunek – samorządy muszą zgłosić pisemnie chęć zawarcia porozumienia o współpracy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska do końca lutego.

Małopolska: 30 tys. zł dla każdej gminy na utworzenie i obsługę programu Czyste Powietrze

Ponad 100 gmin z Małopolski – czyli więcej niż połowa – zgłosiło już chęć zawarcia porozumienia o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Jej efektem będzie dofinansowanie do prowadzenia punktu obsługi mieszkańców, w którym uzyskają oni pełną pomoc przy złożeniu wniosku w programie Czyste Powietrze.


Czasu jest niewiele, ale naprawdę warto się pospieszyć. Program Czyste Powietrze jest największym obecnie narzędziem dotacyjnym do działań antysmogowych. Dopłatę można uzyskać nie tylko na wymianę starego pieca, ale również na audyt energetyczny czy termomodernizację domu. Wysokość dotacji to maksymalnie 37 tys. zł, a z programu Mój Prąd można otrzymać dodatkowe 5 tys. – powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz.


Badania polskich naukowców pokazują, że zanieczyszczenia powietrza są przyczyną ponad 40 tys. zgonów w kraju.


Trzeba pamiętać, że według uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca roku 2022 należy wymienić wszystkie piece pozaklasowe, a do końca roku 2026 – te o 3. lub 4. klasie emisyjności – dodał wicemarszałek Tomasz Urynowicz


Więcej o dodatkowych funduszach na Czyste Powietrze:

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/srodowisko/100-mln-zl-na-czyste-powietrze


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować