31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza w dniach 21-27 lipca do Nowego Sącza na 31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR!

31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR

Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie podczas wspólnej zabawy zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów. Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy około 400 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują i jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed “Innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego, co obce i niezrozumiałe, zamienia się w akceptację “inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.

Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego - pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające festiwal nowosądecki spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

W tym roku, między 21 a 27 lipca, na koncertach w Nowym Sączu i estradach plenerowych w Krakowie, Krynicy-Zdroju, Limanowej, Ludźmierzu i Szczawnicy zaprezentują się zespoły z Czech, Kolumbii, Kostaryki, Macedonii Północnej, Węgier oraz z pięciu polskich miejscowości: Bukowiny Tatrzańskiej, Juszczyna, Lipnicy Wielkiej, Niskowej oraz Zasadnego.

W programie Festiwalu znajdą się również kreatywne warsztaty dla najmłodszych, kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, wystawa tradycyjnych strojów ludowych z różnych części świata oraz koncert kapel wszystkich zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR!

Więcej szczegółów na stronie internetowej festiwalu.

Źródło: MCK Sokół, fot. Piotr Droździk

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować