70 lat poświęcenia. Podhalańscy ratownicy GOPR na straży życia

Ratownicy górscy są nieodłącznym elementem bezpieczeństwa w górskich regionach Polski. W tym roku Grupa Podhalańska GOPR, jedna z najważniejszych jednostek ratowniczych w Polsce, obchodzi wyjątkowy jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Od siedmiu dekad ratują życie, niosąc pomoc turystom i mieszkańcom Małopolski, często ryzykując własnym zdrowiem. W uznaniu za swoją działalność, jednostka otrzymała prestiżową Nagrodę Województwa Małopolskiego – Srebrny Medal Polonia Minor.

70 lat poświęcenia. Podhalańscy ratownicy GOPR na straży życia

Bycie ratownikiem górskim to nie tylko zawód, ale przede wszystkim powołanie, które wymaga odwagi, determinacji i wszechstronnych umiejętności. Jak podkreślił wicemarszałek Witold Kozłowski, jest to profesja pełna poświęcenia. „Z okazji wyjątkowego jubileuszu 70-lecia istnienia chciałbym podziękować wszystkim ratownikom Grupy Podhalańskiej GOPR za wasz profesjonalizm, ciągłą gotowość do służby i pomoc, jaką niesiecie turystom i mieszkańcom Małopolski” – mówił w czasie uroczystości.

Obecnie Grupa Podhalańska GOPR liczy 360 ratowników, którzy działają w dziewięciu Sekcjach Operacyjnych: Rabka-Orawa, Niedźwiedź, Limanowa, Kamienica, Ochotnica, Szczawnica, Krościenko i Nowy Targ. Ich teren działania obejmuje rozległe obszary górskie, w tym wschodnie stoki Babiej Góry, Pasmo Polic, Gorce, Beskid Wyspowy, część Beskidu Sądeckiego i Pieniny. W sumie ratownicy dbają o bezpieczeństwo na 1500 km szlaków turystycznych i 4200 km² powierzchni, gdzie znajduje się również infrastruktura narciarska – 4 koleje linowe i około 50 wyciągów narciarskich.

Rocznie Grupa uczestniczy w ponad 700 akcjach ratowniczych, interwencjach i wyprawach, pracując łącznie około 3000 godzin na rzecz bezpieczeństwa turystów i mieszkańców regionu. Codzienną działalność ratowników wspierają specjalnie szkolone psy ratownicze, które są niezastąpionymi towarzyszami podczas poszukiwań i akcji ratunkowych.

Chociaż głównym celem ratowników GOPR jest niesienie pomocy w górach, ich działalność wykracza daleko poza same akcje ratunkowe. Grupa Podhalańska prowadzi także szeroko zakrojoną działalność profilaktyczną. Ratownicy regularnie uczestniczą w imprezach plenerowych, pokazach sprzętu oraz prelekcjach, które uczą zasad bezpieczeństwa w górach i pierwszej pomocy. Organizują także wydarzenia edukacyjne, na których dzieci i młodzież mogą spróbować wspinaczki na ściance lub odbyć topograficzną wycieczkę po górach.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować