Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 10. 2022 Dni od początku roku: 276 Dni do końca roku: 88
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

9 grudnia ruszył Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów

9 grudnia ruszył Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów

Przed Świętami Bożego Narodzenia rząd uruchamia Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów, chcąc w ten sposób wspomóc osoby najbardziej potrzebujące. Już wkrótce do placówek dla osób bezdomnych, samotnych i starszych trafią artykuły spożywcze o wartości 5 milionów złotych.

Założenia akcji przedstawili 9 grudnia premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Paweł Dzierzkowski oraz prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Wojciech Bystry.

Solidarni z samotnymi i bezdomnymi

Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku osoby bezdomne, samotne i potrzebujące dodatkowego wsparcia nie będą mogły uczestniczyć w tradycyjnych wspólnych wigiliach. Dlatego rząd zdecydował się na zorganizowanie dodatkowego wsparcia.

- Dla nas niezwykle ważne jest to, żebyśmy wszyscy jako Polacy przeżyli te Święta możliwie bezpiecznie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Bezpiecznie to znaczy w odosobnieniu, bez dużych spotkań towarzyskich. Dlatego dziś przygotowaliśmy specjalny konwój wsparcia dla seniorów. To wiele ton żywności i różnych artykułów, które trafiają do osób starszych, osób bezdomnych, ale także do matek z dziećmi – dodał.

Jeszcze przed Świętami do osób potrzebujących trafią artykuły żywnościowe wartości 5 milionów złotych. W paczkach znajdą się m.in.

  • gotowe dania (ok. 220 ton),
  • makaron (ok. 240 ton),
  • konserwy mięsne (ok. 270 ton) i rybne (ok. 70 ton),
  • warzywa konserwowe (ok. 40 ton),
  • mąka pszenna (ok. 58 ton) i ryż (ok. 40 ton),
  • olej (ok. 18 tys. litrów),
  • herbata i cukier.

Ich dystrybucją zajmie się Agencja Rezerw Materiałowych wsparta przez dwie organizacje pozarządowe znane z pomocy osobom potrzebującym – Caritas Polska oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Pierwszy transport rusza już w dniu startu akcji i dostarczy pomoc do 4 placówek wsparcia.

Kontynuacja wsparcia dla seniorów

Konwój wsparcia to kolejna – po uruchomionym w październiku Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów – inicjatywa, która ma na celu skierowanie pomocy do osób najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem.

Dla przypomnienia, w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ośrodki pomocy społecznej i wolontariusze dostarczają osobom starszym niezbędne produkty spożywcze lub artykuły higieniczne. Dzięki temu seniorzy nie muszą wychodzić na zakupy.

Do tej pory chęć niesienia pomocy zadeklarowało już 10,5 tys. wolontariuszy, a także ponad 150 organizacji młodzieżowych. Natomiast zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło ponad 16 tys. seniorów.

Osoby starsze i potrzebujące wsparcia w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, mogą poprosić o pomoc, dzwoniąc pod numer 22 505 11 11.

Cyfrowy Wolontariusz

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów można pomagać nie tylko fizycznie – poprzez dostarczanie produktów czy wyprowadzenie psa – ale także wirtualnie. Dlatego rząd zdecydował się również na szkolenie Cyfrowych Wolontariuszy.

Ich zadaniem jest wspieranie seniorów w zakładaniu Profilu Zaufanego, załatwianiu spraw urzędowych online, obsłudze skrzynki mailowej, czy korzystaniu z narzędzi do wideokonferencji.

Dotychczas do cyfrowego zespołu zgłosiło się ponad 300 ochotników. Osoby zainteresowane udzielaniem innym zdalnego wsparcia mogą zgłaszać swój akces poprzez stronę www.wspierajseniora.pl.

 

Źródło: KPRM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować