Kasina Wielka: GDDKiA zakończyła pierwszym etapu prac na osuwisku

Teren został ustabilizowany i przygotowany do rozpoczęcia kolejnego etapu związanego z palowaniem terenu. Wbito 49 gwoździ, pozostaje jeszcze do wbicia kolejnych 96 betonowych pali.

Kasina Wielka: GDDKiA zakończyła pierwszym etapu prac na osuwisku

Gwoździowanie

Miesiąc temu rozpoczęto stabilizację osuwiska. Pierwszy etap polegał na wzmocnieniu terenu, aby umożliwić wjazd ciężkiego sprzętu. Uśnięto nawierzchnię drogi i warstwę ziemi o grubości około 2 metrów. Wzdłuż północnej krawędzi osuwiska wbito pionowo 25 gwoździ o długości 16 metrów i średnicy 3,2 centymetra. Połączono gwoździe zbrojeniem (tzw. zbrojenie oczepu) i zabetonowano je.

W ścianę, w miejscach wcześniej przygotowanych, wbito pod kątem 45 stopni kolejne 24 gwoździe o maksymalnej długości 22 metrów. Utworzona w ten sposób konstrukcja stabilizuje teren osuwiska i umożliwia przygotowanie do palowania gruntu, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa, ponieważ używana palownica waży 80 ton.

W drugim etapie prac, pod przyszłą drogą wbite zostaną w trzech rzędach łącznie 96 pali o średnicy 80 centymetrów i długości 20 metrów. Pale te muszą być tak długie, aby zakotwić je w stabilnym podłożu pod osuwiskiem. To one będą podstawą dla naprawionej drogi, a nie, jak dotąd, grunt.

W uproszczeniu, w Kasinie Wielkiej powstanie niemal 100-metrowa „estakada”, z podporami przysypanymi ziemią, a widoczna będzie tylko jezdnia. Trzecia faza prac to budowa na wbitych palach żelbetonowego „rusztu”, który można nazwać żelbetonową kratownicą.

Bezpośrednio na tym „ruszcie” zostanie odbudowana droga zniszczona przez osuwisko. Dodatkowo, skarpa zostanie zabezpieczona na odcinku około 120 metrów koszami gabionowymi.

Zostanie również wykonane odwodnienie, które będzie odprowadzać wody gruntowe do przepustu pod drogą.

Źródło: GDDKiA 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować