Akcja „Podaruj wiersz”

Sądecka Biblioteka Publiczna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej, polegającej na geście ofiarowania słów poezji, która może stać się duchowym wsparciem dla osoby obdarowywanej, nieść pociechę, nadzieję oraz być wsparciem w budowaniu międzyludzkich relacji.

Akcja „Podaruj wiersz”

Wspólnie z organizatorami – Fundacją im. Zbigniewa Herberta i Biblioteką Narodową w Warszawie – zachęcamy do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania go komuś, dla kogo to może być ważne.


Papeterie, na których można przepisać wybrany przez siebie wiersz dostępne będą od 11 września do 30 grudnia br. we wszystkich naszych placówkach na terenie miasta (Biblioteka Główna, Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz biblioteczne filie). Wiersz można przepisać w bibliotece bądź zabrać kartę papeterii do domu. Zachęcamy również do wypożyczania tomików poezji, które zainspirują do podzielenia się z kimś poetyckim przesłaniem.


Udział w ogólnopolskiej akcji ogranicza się do czterech prostych kroków:

– sięgnięcia po tomik poezji / zbiór wierszy (w domu lub w bibliotece),

– wyboru odpowiedniego wiersza,

– odręcznego przepisania wybranego wiersza na specjalnej karcie papeterii,

– podarowania go komuś.


Ta prosta sekwencja wdraża uczestników akcji w pogłębioną, angażującą lekturę. Sprawia, że czytanie zostaje przedłużone w akcie przepisania wiersza i – następnie – ofiarowania go komuś konkretnemu, a to z kolei akcentuje wartość (dar) zarówno poezji, jak i takiej lektury, która nie kończy się wraz z ostatnią kropką, ale przekłada się na działanie w sferze najbardziej fundamentalnych relacji międzyludzkich (podarowanie innym – potrzebującym, opuszczonym – swojego czasu, swojej wrażliwości i realnej obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go i – jeśli trzeba – odczytanie).


Obdarowujący mogą podzielić się zdjęciami lub nagraniami reakcji osób obdarowywanych wierszem, wysyłając je na adres: podarujwiersz@fundacjaherberta.com.


Szczegóły akcji na stronie:

https://fundacjaherberta.com/fundacja-herberta/podaruj-wiersz/.


Źródło: SBP

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować