Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

„Anioły dnia codziennego” – wystawa rzeźby Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej w Sądeckiej Bibliotece Publicznej

„Anioły dnia codziennego” – wystawa rzeźby Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej w Sądeckiej Bibliotece Publicznej

Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Anioły dnia codziennego” autorstwa Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej.

Jak sam tytuł wskazuje, na ekspozycji zobaczyć będzie można rzeźby aniołów w bardzo nietypowej formie. Jak mówi sama artystka: „nie są one eteryczne, czy zwiewne – a wręcz odwrotnie. Są dotykalne, noszą w sobie spory ciężar codzienności z jakiej powstały. Każdy anioł ma swoją opowieść, spory ładunek emocji, przypomina o tym co ważne. Są bliskie człowiekowi i jego niedoskonałości.


Trudno byłoby im się unieść w górę, choć jak na anioły przystało, każdy z nich ma skrzydła, tkwią mocno na ziemi uczestnicząc w naszych codziennych sprawach. Przypominają o upływającym czasie, mają piecze nad ptakami i ludźmi. Anioły powstały z tego co straciło już swoją pierwotną przydatność, ale właśnie dzięki nim nie odeszło w zapomnienie.” Jest to bardzo osobisty świat nasycony osobistą nutą poezji, ciepła artystki.


Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 1 kwietnia br. (piątek) o godz. 16:30 w zabytkowych piwnicach biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 11.


***

Zofia Gołębiowska-Tabaszewska

Urodzona w Bielsku Białej. Absolwentka tamtejszego Liceum Pedagogicznego, ukończyła polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Od 1973 do 2005 roku pracowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu jako nauczyciel polonista. Od 1992 obok pracy pedagogicznej zajmuje się działalnością plastyczną. Brała udział w kilku edycjach Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w Myślenicach. W listopadzie 2005 roku została przyjęta w poczet artystów plastyków zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa” w Toruniu. Od grudnia 2006 roku do grudnia 2013 prowadziła grupę teatralną w ZK w Tarnowie-Mościcach. Przygotowane spektakle dla dzieci oraz dorosłych wystawiane były na terenie woj. małopolskiego. Miała dotąd ponad 90 wystaw indywidualnych m. in. w: Tarnowie, Krakowie, Bochni, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Bielsku Białej, Andrychowie, Warszawie, Nowym Wiśniczu, Brzesku, Trzebini, Dąbrowie Górniczej, Dębnie, Koszycach, Wolbromiu, Limanowej ,Chełmie, Będzinie.


Nagrody:

  • Brązowa Odznaka za Zasługi Pracy Penitencjarnej nadana przez Ministra Sprawiedliwości w 2009 r.
  • Medal EXITUS ACTA PROBAT otrzymany od Burmistrza Nowego Wiśnicza w 2011r.

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować