Barbara Brylak-Załuska wśród laureatów nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Laureatów 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” wyłoniła komisja konkursowa. W tegorocznej edycji wyróżnienia przyznano w siedmiu kategoriach.

Barbara Brylak-Załuska wśród laureatów nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”
Laureaci reprezentują 13 regionów z 9 województw kraju:


Kategoria I – dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

Wanda Majtyka (Popowice, Ziemia Wieluńska, woj. łódzkie) – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni plastyki, ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.

Henryk Marszał (Przewrotne, pogranicze Lasowiaków i Rzeszowiaków, woj. podkarpackie) – skrzypek i trębacz, wieloletni prymista i kierownik kapeli „Przewrotniacy”, przekazuje tradycje muzyczne młodym wykonawcom.

Stanisława Mąka (Rożdżałów, Chełmskie, woj. lubelskie) – uprawia malarstwo i rzeźbę w drewnie, wykonuje plastykę obrzędową i tradycyjne formy ludowego zdobnictwa regionu chełmskiego.

Genowefa Pabich (Krobia, Kurpie, woj. mazowieckie) – wycinankarka z Puszczy Zielonej, wykonuje też tkaniny, palmy, bukiety z papieru, kierce, przekazuje umiejętności młodemu pokoleniu.

Bernarda Rość (Szaciłówka, Białostocczyzna, woj. podlaskie) – tkaczka z Podlasia, wykonuje tkaniny dekoracyjne techniką dwuosnowową, o tradycyjnym wzornictwie tematycznym, prowadzi warsztaty w pracowni tkackiej Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia.


Kategoria II - dla „Mistrza tradycji”

Maria Grzegorek (Juszczyna, Żywieckie, woj. śląskie) – mistrzyni tradycji, bibułkarka, gawędziarka i poetka, przekazuje rodzinne tradycje wytwarzania kwiatów, wieńców, ozdób choinkowych z bibułki i papieru, od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli.


Kategoria III – dla twórców za pisarstwo ludowe

Andrzej Dziedzina Wiwer (Szczawnica, Pieniny, woj. małopolskie) – autor utworów literackich gwarą szczawnicką, poezji i prozy, góralskich gawęd i legend, artykułów popularyzujących etnografię górali pienińskich.


Kategoria IV - dla badaczy, naukowców i animatorów

Barbara Brylak-Załuska (Nowy Sącz, woj. małopolskie) – badaczka kultury ludowej Karpat, etnograf, folklorystka, autorka publikacji, ekspozycji muzealnych, koncepcji wystawienniczych w muzeach skansenowskich Polski południowej, wykładowczyni seminariów folklorystycznych. Konsultuje i animuje społeczny ruch regionalny w Małopolsce.

Jolanta Danak-Gajda (Łańcut, woj. podkarpackie) – etnograf, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów popularyzująca muzykę ludową, artystów, zespoły regionalne na antenie lokalnej i ogólnopolskiej, autorka artykułów i wydawnictw płytowych z muzyką ludową, jurorka konkursów i festiwali folklorystycznych.


Kategoria V – dla kapel ludowych

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic (Zdziłowice Długie, Roztocze, woj. lubelskie)


Kategoria VI – dla zespołów folklorystycznych

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki” (Blinów, Roztocze Zachodnie, woj. lubelskie)

Zespół „Gościszowianie” (Gościszów, woj. dolnośląskie)


Kategoria VII – dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej:

Fundacja „Dziedzictwo Nasze” (Węgorzewo, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie)


Po raz pierwszy w historii została przyznana również nagroda specjalna dla wyróżniającego się ucznia wskazanego przez laureata Nagrody Kolberga w kategorii „Mistrz tradycji”. Tę nagrodę otrzymała Barbara Wandzel - wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru, która jest też kontynuatorką umiejętności twórczych Marii Grzegorek.


O nagrodzie im. Oskara Kolberga

Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Zostało ustanowione w 1974 roku. Jego patronem jest Oskar Kolberg - polski etnograf, folklorysta i kompozytor.


Wyróżnienie corocznie trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.


Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.


Źródło: MKDNiS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować