Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 14 - 17 września

Juromania na zamku i w skansenie, wyprawa z Pępkiem Świata, otwarcie sezonu artystycznego filharmonii – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 14 - 17 września

Wydarzenia: Juromania, Pępek Świata, Urodziny Mościc

Na Szlaku Orlich Gniazd, który łączy zabytki i krajobrazy dwóch województw: małopolskiego i śląskiego, w najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Juromania. To wydarzenie, które oferuje wiele atrakcji na świeżym powietrzu, od rozrywki i zabawy, poprzez kulturę, edukację, po sportowe emocje i relaks w otoczeniu średniowiecznych zamków. Wśród miejsc biorących udział w akcji jest Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, które zaprasza do:

 • Zamku Lipowiec, gdzie można będzie m.in. wziąć udział w pikniku „Przeżyj dzień w średniowieczu” i podziwiać pokaz tańca z ogniem.

Kiedy? Sobota 16 września, godz. 14.00 – 20.15.

 • Parku Etnograficznego Krakowiaków Zachodnich, gdzie czekać będą m.in. tradycyjny odpust „Pod czerwoną jarzębiną”, warsztaty rękodzielnicze i regionalne, konkurs kulinarny i koncert zespołu OPA CUPA.

Kiedy? Niedziela 17 września, godz. 13.00 – 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Zapraszamy na Urodziny Mościc w Centrum Sztuki Mościce! To wyjątkowe wydarzenie, które łączy pokolenia i kultywuje tradycje tarnowskiej dzielnicy. Będzie okazja do wspólnego świętowania, poznawania historii Mościc i marzenia o ich przyszłości. Nie zabraknie też atrakcji artystycznych, takich jak występy młodych muzyków, Koncert Najmniejszej Sceny Świata czy seanse filmowe „W starym kinie”. Na miejscu będzie można otrzymać "Spacerowniki" - zestaw pięciu map z trasami spacerowymi po Mościcach.

Dołącz w niedzielę 17 września, od godziny 16.00 do 21.00.

Szczegóły na stronie centrum.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na XII edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata”, której tematem jest Zderzenie Światów: Wschód/Zachód. To okazja do poznania różnych kultur i sztuk, a także do spotkania z artystami z różnych zakątków globu. Festiwal rozpocznie się w niedzielę, 17 września, wyprawą w Tatry pod opieką Macieja Krupy, znawcy górskiej przyrody i historii.

Festiwal potrwa do 23 września.

Szczegóły na stronie festiwalu.

W Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się 38. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. W wydarzeniu wezmą udział grupy teatralne z Małopolski i Podkarpacia, które zaprezentują swoje spektakle inspirowane tradycją i kulturą ludową. Sejmik jest okazją do wymiany doświadczeń i integracji środowiska teatralnego z regionu. Sejmik odbędzie się w dniach 16-17 września w Bukowiańskim Centrum Kultury – Domu Ludowym. Szczegółowy program i informacje o uczestnikach można znaleźć na stronie internetowej MCK SOKÓŁ.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprezentuje swoje zbiory i działania na Festiwalu Trzech Regionów, który odbędzie się w Niedzicy. To wyjątkowa okazja, aby poznać kulturę i historię Pienin, Spisza i Podhala. Na stoisku muzeum będzie można wziąć udział w warsztatach i zobaczyć wystawę. Festiwal oferuje także wiele innych atrakcji, takich jak pokaz mody ludowej, quiz wiedzy o regionie i koncert muzyki góralskiej.

Festiwal Trzech Regionów odbędzie się w sobotę 17 września od godziny 14.00 na Polanie Sosny, gdzie znajduje się Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Zapraszamy do udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu.

Szczegóły na stronie muzeum.


Koncerty: Festiwal Szymanowski/Polski/Świat i pieśni Orientu

Filharmonia Krakowska zaprasza na uroczyste rozpoczęcie 79. sezonu artystycznego, które odbędzie się w ramach Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat. Festiwal ten jest poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego oraz jego związkowi z muzyką innych wybitnych kompozytorów polskich, w tym dwóch jubilatów obchodzących w tym roku 90. rocznicę urodzin – Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Na koncercie inauguracyjnym, który poprowadzi Alexander Humala, usłyszymy „Trzy tańce op. 34” Góreckiego, „IV Symfonię Koncertującą op. 60” Szymanowskiego oraz „Te Deum” Pendereckiego, napisane na cześć wyboru papieża Jana Pawła II. W utworze tym wystąpią znakomici soliści: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor i Piotr Nowacki – bas, a także Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 19.30 i w sobotę 16 września o godzinie 18.00.

Przed sobotnim koncertem zapraszamy również na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego "Wszystko gra", gdzie Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz porozmawia z Teresą Chylińską - wybitną znawczynią i biografką Karola Szymanowskiego (godz. 16.30).

Szczegółowe informacje na temat festiwalu i biletów znajdą Państwo na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na cykl koncertów muzyczno-edukacyjnych „Przygody w Muzogrodzie”. To okazja, by poznać Kantylenkę, która wraz z filharmonikami krakowskimi opowie o dźwiękach Nutostrady, prowadzącej przez krainę Muzogrodu. Na dzieci czekają muzyczne zagadki i kreatywne zabawy, a każdy koncert to niezapomniana przygoda z piosenką i instrumentami. Pierwsza z nich odbędzie się w weekend 16-17 września i będzie dotyczyć świata opery i operetki.

Gdzie? Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

W piątek 15 września o godzinie 18.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się koncert finałowy V jubileuszowej edycji Akademii Pianistycznej BISMA. Jest to wyjątkowa okazja, aby posłuchać utalentowanych pianistów, którzy uczestniczyli w kursach prowadzonych przez znakomitych pedagogów i artystów. Jednym z nich jest Dmitri Alexeev – uznany na całym świecie pianista, który zagra na lusławickiej scenie. Dmitri Alexeev to artysta, który występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych, współpracował z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami oraz zdobył wiele nagród i wyróżnień. Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu muzycznym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie centrum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza melomanów na wyjątkowe wydarzenie muzyczne w ten weekend. W sobotę 16 września o godzinie 16.00 w Dworze Karwacjanów odbędzie się koncert muzyki hiszpańskiej, który poprowadzą znakomici artyści z Hiszpanii – wiolonczelista Ramon Gomez i pianistka Pilar Valero. Koncert jest częścią XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, który prezentuje nieznane lub zapomniane utwory z różnych epok i krajów.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na Spotkanie z Pieśniami Orientu, które odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 18.00. Na scenie wystąpią Wassim Ibrahim, mistrz instrumentów orientalnych z Syrii, i Tomas Celis Sanchez, meksykański perkusista zafascynowany muzyką Bliskiego Wschodu. Razem stworzą niepowtarzalny klimat, łącząc tradycyjne melodie z krajów takich jak Turcja, Iran, Egipt czy Liban z nowoczesnymi aranżacjami i improwizacjami. Publiczność usłyszy utwory w języku aramejskim, arabskim i innych dialektach regionu. Przed koncertem Jacek Kukuczka, kustosz Muzeum, opowie o ciekawych eksponatach z Bliskiego Wschodu i Iranu, które znajdują się w zbiorach muzealnych.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Spektakle: Szymborska, Romeo i Julia, O!peretka Gombrowicza

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie na początek nowego sezonu artystycznego przypomni trzy inscenizacje, które miały swoją premierę w sezonie ubiegłym:

 • na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Czwartek 14 września – piątek 15 września, godz. 19.00/Sobota 16 września, godz. 12.00.

 • na Scenie Dom Machin Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie spektakl związany z rocznicą 100. urodzin Wisławy Szymborskiej. „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Andrzej Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Czwartek 14 września, godz. 19.00/Piątek 15 września, godz. 11.00 i 19.00/Sobota 16 września, godz. 16.00 i 19.00.

 • na Scenie MOS adaptacja „Romea i Julii” w reż. Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej. Przedstawienie stanowi próbę interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania. To zarazem spektakl, który posługuje się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących napisami w języku polskim.

Kiedy? Piątek 15 września, godz. 19.00/Sobota 16 września, godz. 17.00.

Teatr zaprasza również na kolejny wieczór teatralnej improwizacji z grupą ImproKRK (Scena MOS, niedziela 17 września, godz. 20.00).

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na trzy spektakle, które prezentują różne aspekty twórczości i życia Witkacego oraz innych wybitnych pisarzy polskich.

 • „CCY - WITKAC-Y Menażeria” to spektakl w reż. Andrzeja St. Dziuka, który powstał z okazji 70. rocznicy śmierci i 125. rocznicy urodzin Witkacego. Spektakl pokazuje, jak rozwijała się osobowość i wizja artystyczna Witkacego, jednego z najoryginalniejszych twórców XX wieku. W spektaklu występują m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.

Spektakl będzie grany w czwartek 14 września o godz. 19.15.

 • „O!peretka" to adaptacja dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka, która przedstawia historię XX wieku jako paradę mody i kultury. Spektakl ukazuje, jak ideologie dyktatorskie ograniczają ludzką wolność i podmiotowość poprzez narzucanie sztucznych wzorców i norm. W spektaklu występują m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.

Spektakl będzie grany w piątek 21 lutego o godz. 19.15.

 • „Traktat o łuskaniu fasoli” to najnowsza premiera Sceny Propozycji Aktorskich, która oparta jest na prozie Wiesława Myśliwskiego. Spektakl przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Spektakl opowiada o relacji ojca i syna, którzy spotykają się po latach rozłąki i wspominają swoje życie i losy rodziny. W spektaklu występują m.in. Emilia Nagórka, Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Spektakl będzie grany w sobotę 16 września o godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Wystawy: Wizualna gra i kantorowskie matki

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na dwie nowe wystawy czasowe, które można oglądać w Kasztelu w Szymbarku:

 • "Lśnieniem przywołane" to niezwykły projekt trzech artystów-fotografików: Arka Kapłonia, Natalii Pacan-Roman i Teodora Włoska. Na ekspozycji prezentują oni swoje zdjęcia, które nawiązują do literackiego dorobku Zygmunta Haupta. Fragmenty jego prozy stają się inspiracją do tworzenia oryginalnych opowieści wizualnych, łączących piękno słowa z mocą obrazu.
 • prezentacja twórczości Anny Sroczanki, znanej graficzki i malarki z XX wieku, związanej z bydgoskim środowiskiem artystycznym. Wystawa pokazuje jej bogaty dorobek artystyczny, który obejmuje ok. 30 wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych, krajowych i zagranicznych. Jej prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Kiedy? Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 18.00.

Zapraszamy do odwiedzenia strony muzeum, gdzie można znaleźć więcej informacji.

Cricoteka w Krakowie zaprasza na drugą edycję programu wystaw Cloakroom. Tym razem prezentowana jest praca „Matki!” autorstwa Katarzyny Depty-Garapich i Małgorzaty Markiewicz. Artystki nawiązują do roli matki jako opiekunki, ale też oprawczyni, inspirowane twórczością Tadeusza Kantora. Wykorzystując elementy horroru, poruszają kwestie przemocy i relacji między przedmiotem a podmiotem.

Wystawa czynna jest do 15 października.

Szczegóły na stronie Cricoteki.


Spotkania: Tajniki podhalańskich dud i twórcza ceramika

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do zwiedzania willi Koliba, gdzie można spotkać Bagpipes’ family - rodzinę Majerczyków, która od pokoleń zajmuje się muzyką na dudach podhalańskich. Piotr Majerczyk opowie o historii i budowie tego niezwykłego instrumentu, a także zaprezentuje jego brzmienie wraz z rodziną. Będzie to okazja do poznania tradycji i kultury góralskiej z bliska. Spotkanie odbywa się w związku z wystawą „Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy”.

Kiedy? Piątek 15 września, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkania z rzemiosłem artystycznym. W najbliższy weekend można wziąć udział w:

 • warsztatach ceramicznych dla dorosłych. Uczestnicy nauczą się łączyć różne techniki ręcznego modelowania gliny. Inspiracją będą wazony z obrazów Haliny Walickiej i Marii Tarnawskiej-Wójtowicz – bohaterek wystawy „Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie” oraz dzbanki, wazony i flakony z kolekcji muzealnej ceramiki.

Kiedy? Piątek 15 września, godz. 18.00.

 • rodzinnych warsztatach z cyklu Etno?Logicznie!, podczas których poznamy wykonane z filcu przedmioty z różnych kultur i miejsc na Ziemi. Odkryjemy tradycje związane z wypasem, sprawdzimy właściwości owczej wełny, poznamy zasady działania folusza i wykorzystamy je do własnych celów.

Kiedy? Sobota 16 września, godz. 11.00 i 15.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować