Będzie remont zabytkowej Kapliczki w Pisarzowej

Sejmik Województwa Małopolskiego doceniając wartość zabytkowych kapliczek, przyznał wsparcie w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski_2024”. Gmina Limanowa otrzymała 14 000,00 zł dofinansowania na remont murowanej domkowej kapliczki w Pisarzowej.

Będzie remont zabytkowej Kapliczki w Pisarzowej

Kapliczka stanowi część spadku po rodzicach Michalinie i Marianie Górskich. Zgodnie z przekazem obecnych właścicieli, powstała jako wotum dziękczynienia w 1908 roku przez Józefa Górskiego. Jest jednym z czterech najstarszych tego typu obiektów na szlaku do kolei w Limanowej. Do kapliczki można dotrzeć pieszo lub pojazdem umożliwiającym jazdę po górskich szlakach. Jej osadzenie na wzniesieniu u podnóża góry umożliwia obserwację z dalekich zakątków wsi.

Obiekt ma niewielkie rozmiary (2,1 m x 1,6 m x 3,5 m h) i został wzniesiony z lokalnych materiałów, takich jak kamień piaskowca, glina i drewno. Kapliczka posiada kamienną posadzkę oraz kolebkowe sklepienie. Wnętrze zdobią pojedyncze wnęki, a we wnęce ołtarzowej znajdują się współczesne figurki gipsowe.

Realizacja zadania przyczyni się do odtworzenia pierwotnego wyglądu kapliczki, zachowując jej historyczny charakter. Dzięki temu obiekt przetrwa kolejne lata, stanowiąc ważne dziedzictwo lokalnej społeczności.

Źródło: Gm. Limanowa

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować