Bezpieczny Finał WOŚP. Jak Policja dba o porządek i co powinni wiedzieć wolontariusze oraz darczyńcy?
Każdego roku, z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tysiące osób angażują się w zbiórkę na rzecz potrzebujących. Tegoroczna, 33. edycja WOŚP, której celem jest pomoc w leczeniu onkologii i hematologii dziecięcej, nie jest wyjątkiem. To wydarzenie, które gromadzi serca ludzi na całym świecie, wiąże się także z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo uczestników. Nad spokojnym przebiegiem tego dnia czuwać będą tysiące policjantów, którzy dbają o porządek zarówno na ulicach, jak i w przestrzeni internetowej.




Policja na Straży Bezpieczeństwa
Funkcjonariusze mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo zarówno wolontariuszom, jak i darczyńcom. Policja szczególnie skupi się na tym, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione oraz na ochronie wolontariuszy, w tym dzieci, które angażują się w kwestowanie. Będą także prowadzić działania edukacyjne, przypominając starszym osobom o zasadach ostrożności i bezpieczeństwa w czasie Finału.
Policja przypomina, że każdy wolontariusz, który bierze udział w zbiórce, powinien posiadać specjalny identyfikator, który zawiera zdjęcie, numer, nazwisko oraz dane Sztabu, w którym działa. Taki identyfikator powinien być wyraźnie widoczny, a puszka, do której wrzucane są datki, zaplombowana i opatrzona banderolami Fundacji WOŚP.
Warto pamiętać, że tylko wybrani wolontariusze w całej Polsce będą kwestować z terminalami płatniczymi, umożliwiając darczyńcom wygodne dokonywanie płatności elektronicznych.
Zasady Bezpiecznej Zbiórki: Porady dla Wolontariuszy
Bezpieczeństwo podczas Finału WOŚP to także odpowiednia organizacja miejsca zbiórki. Wolontariusze powinni unikać samotnego kwestowania, szczególnie w miejscach słabo oświetlonych czy mało uczęszczanych. Optymalnym rozwiązaniem są przestrzenie o dużym natężeniu ruchu, takie jak centra handlowe czy główne ciągi komunikacyjne. Dobrym pomysłem jest także zapewnienie sobie towarzystwa innych wolontariuszy, a osoby poniżej 16. roku życia mogą kwestować tylko pod opieką osoby dorosłej.
Policja apeluje również o zachowanie ostrożności i nieangażowanie się w dyskusje z osobami, które nie podzielają idei WOŚP. Najważniejsze jest, aby zawsze wracać z kwestowania w grupie, a w razie jakichkolwiek problemów, natychmiast skontaktować się z funkcjonariuszami.
Bezpieczne Darowizny: Ostrzeżenie Przed Oszustami Internetowymi
Współczesne technologie niosą za sobą także zagrożenia, szczególnie w kontekście internetowych zbiórek WOŚP. Policja zwraca uwagę na rosnącą liczbę oszustw, w których przestępcy podszywają się pod organizację charytatywną. Najczęściej przybierają formę fałszywych wiadomości SMS, które zawierają linki do niebezpiecznych stron. Te strony mogą wyłudzać dane logowania do banków lub instalować złośliwe oprogramowanie.
Darczyńcy powinni być czujni i unikać klikania w linki z wiadomości SMS. Zawsze warto sprawdzić, czy strona internetowa, na której przekazujemy darowiznę, jest oficjalną witryną WOŚP. Najlepiej jest samodzielnie wpisywać adres strony w pasku adresu przeglądarki, aby upewnić się, że jest on poprawny.
Wspólna Odpowiedzialność za Bezpieczeństwo
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to święto ludzkiej solidarności, ale także odpowiedzialności. Każdy uczestnik Finału, niezależnie czy jest wolontariuszem, darczyńcą czy policjantem, odgrywa ważną rolę w zapewnieniu, że to wydarzenie przebiegnie w atmosferze bezpieczeństwa i dobroci. Zasady ostrożności, odpowiednie przygotowanie oraz wzajemna troska o siebie to klucz do udanego i bezpiecznego Finału.
Pamiętajmy – pomagajmy z sercem, ale także z głową!
Źródło: KGP, www.wosp.org.pl, fot. Łukasz Widziszowski
Komentarze