Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt zamieszkałych w Nowym Sączu

Województwo Małopolskie i Miasto Nowy Sącz zapraszają dziewczęta zamieszkałe w Nowym Sączu do skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV w ramach wspólnej realizacji zadania z zakresu zdrowia publicznego w 2023 roku.

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt zamieszkałych w Nowym Sączu

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt, które rozpoczęły szczepienie w 2022 roku, ale nie otrzymały wszystkich dawek, rozpoczną się od 28.07.2023 r. Od 01.09.2023 r. szczepienia będą dostępne dla dziewcząt urodzonych w latach 2005-2009 w ramach szczepienia podstawowego lub zakończenia rozpoczętego cyklu szczepień.


Zadanie będzie realizowane do dnia 03.12.2023 roku lub do wyczerpania limitu szczepionek. Dostępna szczepionka to dziewięciowalentna Gardasil 9, skierowana przeciw 9 typom wirusa HPV.


Zapisy telefoniczne na szczepienia w Ratuszu można dokonać od dnia 20.07.2023 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, pod numerami telefonu: 518-452-372, 798-002-465, (18) 333-50-15.


Realizatorem szczepień w Ratuszu w Nowym Sączu jest Ośrodek Zdrowia w Łukowicy Sp. z o. o. Szczepienia będą odbywać się w piątki, soboty i niedziele popołudniu w indywidualnie wyznaczonych godzinach i dniach przez Realizatora zadania. Szczepienia będą wykonywane w Ratuszu w sali nr 15 – obok sali reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego.


Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Każde szczepienie przeprowadzone będzie po uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów dziecka na jego realizację. W dniu ustalonego szczepienia rodzic/opiekun prawny powinien zgłosić się z książeczką zdrowia dziecka. W dniu szczepienia należy okazać do wglądu dokument zawierający adres zamieszkania dziecka (np. Karta Nowosądeczanina, inny dokument w którym podany jest adres zamieszkania).


Szczepienie przeciw HPV nie wymaga specjalnego przygotowania. Osoba szczepiona nie powinna być w trakcie ostrej infekcji z gorączką lub zaostrzenia choroby przewlekłej. Szczepienia są realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz ze środków finansowych Miasta Nowy Sącz.


Głównym celem szczepienia przeciw HPV jest zapobieganie chorobom nowotworowym. Szczepionki przeciw HPV chronią przed zakażeniem wirusem, co oznacza, że chronią przed nowotworami związanymi z HPV oraz przed konsekwencjami, jakie mogą wynikać z rozwoju raka. Szczepienie to inwestycja w zdrowie.


Więcej wiarygodnych informacji na temat szczepień przeciw HPV można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Dostępny jest również poradnik dla rodziców do pobrania na stronie gov.pl. Można również obejrzeć filmy edukacyjne dotyczące HPV, takie jak “Kampania” i “Profilaktyka pierwszy krok do zdrowia”.


Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować