Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

Budowa mostu w Kurowie postępuje. Pierwsza wanta zamontowana

Budowa mostu w Kurowie postępuje. Pierwsza wanta zamontowana

Budowa mostu na Dunajcu w Kurowie, koło Nowego Sącza, w ciągu DK75 postępuje. Prace wykonywane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.00 do 22.00.

Jak informuje GDDKiA, na pylonie mostu, od strony miasta Nowy Sącz, po obydwu stronach pomostu, została już zamontowana pierwsza wanta.


Poniżej zdjęcia z postępu prac.


Przypomnijmy. Nowy obiekt ma 4 przęsła. Odległości pomiędzy nimi wynoszą 100,0 m - 200,0m - 200,0 m - 100,0 m. Stałe podpory mostu znajdują się poza nurtem rzeki Dunajec. Zastosowana technologia budowy mostu wymagała wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie rzeki na czas realizacji obiektu, potem zostaną rozebrane. Konstrukcja jest posadowiona na 2 przyczółkach i 3 podporach.


Most w Kurowie zaprojektowany został jako obiekt typu extradosed. Ten typ obiektów powstał z połączenia konstrukcji wantowej z belkową sprężoną. Będzie miał więc wanty, czyli specjalne liny, ale pylony będą niższe niż w mostach wantowych, co sprawia, że te mosty są tańsze w wykonaniu niż typowe mosty wantowe, jednak bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe. Całkowita jego długość wyniesie 602 m, szerokość 17,18 m.


Umowa z wykonawcą, polsko-węgierskim konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX z Będzina i Hódút (Hódmezővásárhelyi Útépitő) z Węgier, podpisana została 10 czerwca 2019 r. Inwestycja z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie ma być wykonana w ciągu 25 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Koszt inwestycji wyniesie ponad 189 mln złotych.


Planowe puszczenie ruchu po nowym moście za kilka miesięcy, w październiku 2021 r. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r.


Źródło: GDDKiA

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować