Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek z tytułem „Samorządowca przyjaznego rowerowi”

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek z tytułem „Samorządowca przyjaznego rowerowi”

Sądeckie Towarzystwo Cyklistów wręczyło Jackowi Lelkowi, burmistrzowi Starego Sącza, honorowy tytuł „Samorządowca przyjaznego rowerowi”. Wyróżnienie wręczyli Bożena Baran i Marcin Kałużny, członkowie zarządu STC.

 

Burmistrzowi prócz uzasadnienia wręczono wizerunek Madonny del Ghisallo patronki cyklistów.

 

Bardzo dziękuję, to jedno z najsympatyczniejszych wyróżnień jakie zdarzyło mi się odebrać. W ostanich latach udało się nam wybudować już niemal 10 kilometrów ścieżek rowerowych przy drogach gminnych. Mamy u siebie 10 km malownicznej trasy  EuroVelo 11 od Barcic do Nowego Sącza z kładką na Popradzie, czy 13 kilometrów Velo Dunajec biegnący z Kadczy wzdłuż Dunajca, koło starosądeckich Stawów i Bobrowiska, czy 5,5 km tras biegowo-rowerowych Miejskiej Górze. Cały czs pracujemy, zeby ta infrastruktura była jak najbardziej kompletna i bezpieczna. Stąd plan budowy wiszacej kładki pod mostem św. KIngi i uzupełnienie brakujących odcinków Velo Dunajec w  Gołkowicach.  Widać, ze mieszkańcy, bo przecież to w głównej mierze dla nich jest budowane chętnie z tej infrastruktury korzystają. Rower to dobry kierunek - powiedział burmistrz.

 

To nie koniec inwestycji rowerowych.Planowane w najbliższym czasie są: wytyczona trasa ul. Piłsudskiego w stronę Gołkowic -1,3 km, w Strefie Aktywności Gospodarczej – 400m, dojazd do stawów od SAG -980m, trasa wzdłuż Dunajca od Stawów /most św. Kingi/ do osiedla Słonecznego w Starym Sączu ok. 2 km, trasa od cmentarza w Starym Sączu do ul. Witosa (os. Lipie w Starym Sączu) ok. 1,5km i podwieszana kładka pod mostem św. Kingi (inwestor ZDW w Krakowie).

 

Poniżej uzasadnienie wyróżnienia.

"Sądeckie Towarzystwo Cyklistów pragnie nadać Panu honorowy tytuł „Samorządowca przyjaznego rowerowi”. W czasach, kiedy tak wielu mówi jedynie o ekologii i znaczeniu alternatywnego środka komunikacji jakim jest rower, Pan w swoich działaniach zrównał jego rangę z innymi priorytetami życia społecznego. Jest to najlepszy dowód, iż docenia Pan rower jako ważny, ekologiczny środek transportu, ale także rozumie Pan prozdrowotną rolę takiej formy aktywności fizycznej. Jej pozytywne skutki trudno wyliczyć. Rower jest źródłem zdrowia dla ciała i ducha.

Chcemy podkreślić, iż jest Pan najlepszym przykładem gospodarza gminy, który mówienia o konieczności budowy infrastruktury dla rowerzystów, nie ogranicza do przedwyborczych deklaracji i haseł, o których zapomina następnego dnia po wyborach. To przykład konsekwencji w działaniu i urzeczywistniania dobrych pomysłów.

Dzięki śmiałej wizji i odwadze stworzył Pan najlepszą infrastrukturę rowerową na Sądecczyźnie, wpisującą się w ponadregionalny system dróg rowerowych.

W badaniu satysfakcji i akceptacji społeczeństwa dla takich inwestycji, nie trzeba stosować skomplikowanych metodologii. Wystarczy odwiedzić te trasy. Mieszkańcy Sądecczyzny od lat żadnej atrakcji tak entuzjastycznie nie przyjęli jak ścieżek rowerowych.

Wierzymy, że dzięki działaniom takim jak Pańskie, będziemy mogli w niedalekiej przyszłości o całej Sądecczyźnie powiedzieć, że to region przyjazny rowerowi i cyklistom, ze swoją ofertą nie odbiegający od najlepiej pod tym względem zorganizowanych regionów Europy. Życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów na – jeśli możemy tak określić – rowerowej drodze życia".

Sądeckie Towarzystwo Cyklistów, wrzesień 2020 r.

 

Źródło i fot. UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować