Pogoda - Sądeckie.pl21

Dzisiaj jest: 21. 04. 2021
Do końca roku: 254 dni
Jakość Powietrza

Burzliwe debaty podczas XXVIII Sesji Rady Miasta

Burzliwe debaty podczas XXVIII Sesji Rady Miasta

Podczas wczorajszej XXVIII Sesji Rady Miasta do porządku obrad zostały wprowadzone dodatkowe punkty m.in. uchwała w sprawie przyjęcia apelu, poparcia dla inicjatywy wpisania miasta Nowego Sącza i zadania pn. „Budowa wschodniej obwodnicy Nowego Sącza, jako ciągu DK  nr 28 oraz DK nr 75 do Rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic w latach 2020-2030 oraz przyjęcia rezygnacji radnego Krzysztofa Głuca z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta. 

 

Radni zdecydowali o podjęciu uchwały w sprawie: 

  • przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej miasta Nowego Sącza wraz z autopoprawką (21 radnych głosowało za),
  • zmiany uchwały budżetowej miasta Nowego Sącza (21 radnych głosowało za),
  • wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości lokalowej (21 radnych głosowało za),
  • rozpatrzenia petycji dotyczącej wprowadzenia w życie w urzędzie Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów (17 radnych głosowało za),
  • rozpatrzenia petycji dotyczącej zmiany przepisów prawa miejscowego poprzez utworzenie bezpłatnych miejsc parkingowych oraz poparcia petycji skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski o dokonanie pełnej intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski (13 radnych głosowało za).

 

Projekt w sprawie przyjęcia apelu na temat utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Nowego Sącza został odesłany do wnioskodawcy z uwagi na argumenty głosami 10 radnych.

 

Uchwała w sprawie przyjęcia apelu poparcia dla inicjatywy wpisania miasta Nowego Sącza i zadania pn. „Budowa wschodniej obwodnicy Nowego Sącza jako ciągu DK  nr 28 oraz DK nr 75 do Rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic w latach 2020-2030 została przyjęta głosami 21 radnych.

 

Przedstawicielka GDDKiA Oddział w Krakowie naczelnik Magdalena Karolak przedstawiła zgromadzonym na sali informację dotyczącą tego punktu.

 

Program został ogłoszony przez Ministerstwo Infrastruktury w lutym tego roku. Na terenie Województwa Małopolskiego znalazło się w nim 7 obwodnic w Limanowej, Makowie Podhalańskim, Nowym Targu, Piwnicznej, Trzebini, Wadowicach oraz wsch. obwodnica Tarnowa. Wszystkie te drogi są w zarządzie GDDKiA. Nie ma na tej liście obwodnicy wschodniej Nowego Sącza. Chce zaznaczyć, że planowany przebieg tej obwodnicy jest w całości na terenie miasta Nowego Sącza i w zarządzie prezydenta miasta, a nie GDDKiA. GDDKiA nie będzie realizować tej inwestycji, bo jest to poza obszarem jej administracji.

 

Później nastąpiła debata nad przebiegiem DK nr 87 w Nowym Sączu z DW nr 969 tzw. mostu południowego w Nowym Sączu. Od tego punktu obrady poprowadził wiceprzewodniczący Michał Kądziołka.

 

Prezydent przedstawił w formie prezentacji informacje na ten temat. Później głos zabrała reprezentantka Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Aneta Zięba, która przybliżyła historię i zaawansowanie tematu dotyczącego budowy nowego mostu na Dunajcu. Następnie osoba z grupy projektowej przedstawiła prezentację rozwiązań projektowych. 

 

Głos w kwestii nowego wariantu D, w imieniu mieszkańców zabrał pan Roman Turek.

 

Kto wymyślił ten nowy wariant D, o którym pierwszy raz się dowiedzieliśmy jako mieszkańcy? Było kilkanaście tych wariantów. Sprawa się ciągnie od 20 lat. Jako mieszkańcy wiemy, że rozwój miasta musi nastąpić i w końcu wyraziliśmy akceptację na wariant C.  Cały czas byliśmy przekonani, że dojdzie on do skutku, a dzisiaj się dowiadujemy, że jest jakiś wariant D. Sprawa jest naprawdę bardzo ważna. Oby ta sprawa była czysta z tym wariantem D, bo przypominam sobie jak tutaj na tej sali dyskutowaliśmy i jeden z przedsiebiorców zarzucił nam, że ten wariant C będzie droższy. Dzisiaj dowiadujemy się o wariancie D i państwo z Krakowa nie wiedzą nawet ile to będzie droższe i jaka będzie ekonomia tego przedsięwzięcia. To wszystko idzie z naszych podatków. Ludzie opamiętajcie się. Jesteśmy za wariantem C jako mieszkańcy. 

 

Na koniec tej sesji rozpoczęła się debata o sytuacji finansowej i strategii rozwoju Sandecji. Informacje na ten temat przedstawił prezydent Ludomir Handzel.


Po wystąpieniu prezydenta przewodniczący Michał Kądziołka zadecydował o przerwie w sesji do 9 marca do godziny 17.

 

Wcześniej była wysłana informacja do pana prezydenta o tym punkcie i można było stosowne dokumenty i informacje przygotować. Niestety nie mamy dzisiaj informacji na temat Sandecji, jej strategii rozwoju i sytuacji finansowej. Przypominam, że Rada Miasta wcześniej zobowiązała pana prezydenta w drodze uchwały do 8 kwietnia 2019 roku do przygotowania takich dokumentów w formie pisemnej dla nas. Teraz w zasadzie jest bezcelowe rozmawianie na ten temat skoro pan prezydent nie przedstawił nam żadnych informacji. Jestem zmuszony ogłosić przerwę do 9 marca do godziny 17 i wtedy pan prezydent będzie mógł przygotować wszystkie stosowne dokumenty i będziemy mogli kontynuować obrady.

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować