Pogoda - Sądeckie.pl25

Dzisiaj jest: 25. 02. 2021
Do końca roku: 309 dniCentrum Symulacji Medycznej PWSZ wzbogaciło się o spektakularne pomoce dydaktyczne

Centrum Symulacji Medycznej PWSZ wzbogaciło się o spektakularne pomoce dydaktyczne

Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wzbogaciło się o kolejne, niezwykle użyteczne w procesie kształcenia, spektakularne pomoce dydaktyczne: wirtualny stół anatomiczny i zaawansowany symulator – fantom dorosłego pacjenta do nauki i treningu procedur przeprowadzanych przez ratowników medycznych w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych.

Symulator (fantom) - „SimMan ALS”, trafił do pracowni ratownictwa medycznego, gdzie studenci (przyszli ratownicy medyczni) nabywają i doskonalą umiejętności w zakresie medycznych czynności ratunkowych, procedur ratunkowych przedszpitalnych, wewnątrzszpitalnych, w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będą w przyszłości wykonywać swój zawód. Nowo zakupiony „pacjent” – swoim wyglądem i wielkością przypomina dorosłego człowieka, a po odpowiednim zaprogramowaniu, może wykazywać reakcje fizjologiczne, charakterystyczne dla żywej osoby. 

Podczas ćwiczeń przy zastosowaniu symulacji medycznej, dodatkową dawkę adrenaliny dostarczą studentom nie tylko nauczyciele akademiccy, ale też sam „pacjent”. Sterowany bezprzewodowo fantom, pozwala prowadzącemu ćwiczenia, zaprogramować kilkadziesiąt scenariuszy zdarzeń, z którymi ratownik medyczny może spotkać się w realnej sytuacji, począwszy od podstawowej oceny stanu pacjenta po zaawansowane umiejętności podtrzymywania życia. 

Symulator może być wykorzystany do nauki i doskonalenia technik i procedur stosowanych w intensywnej terapii, kardiologii. Program „SimMan ALS” pozwala zasymulować różne nagłe stany zagrożenia zdrowia i życia, które studenci kierunku ratownictwo medyczne powinni rozpoznać, a następnie podjąć właściwe działania będące w kompetencji ratownika medycznego i pielęgniarki. Program pozwala przeprowadzać różnorodne symulacje medyczne dotyczące pacjenta urazowego, stanów zagrożenia życia np. ze strony układu oddechowego, układu każenia, w tym z możliwością interpretacji EKG, wykonania defibrylacji, itp. Dzięki temu studenci będą lepiej przygotowani do kontaktu z prawdziwymi pacjentami, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort chorych i poszkodowanych.

Stół anatomiczny, to… tablet rozmiarów rodzinnego… stołu, to wirtualne narzędzie, pomoc dydaktyczna, przeznaczona do celów edukacyjnych. 

Stół anatomiczny Anatomage pokazuje wirtualne ciało ludzkie w rzeczywistych rozmiarach. Prezentuje realistyczną i dokładną wizualizację człowieka, jego anatomicznych szczegółów. Detaliczne ukazanie szczegółów budowy ludzkiego organizmu, jest znakomitą ilustracją i dopełnieniem zajęć nie tylko z zakresu anatomii. 

Operując ikonami na dotykowym ekranie, tak jak na tablecie, można dowolnie obracać, eksponować poszczególne organy, układy lub narządy ciała ludzkiego np. układ krwionośny, nerwowy, kostny, wyodrębniać je „krojąc” w dowolnej płaszczyźnie, powiększać poszczególne fragmenty i warstwy anatomiczne, dodawać je lub usuwać. W bibliotece stołu zaprogramowano 100 rzeczywistych obrazów anatomicznych. 

Oprogramowanie pozwala na tworzenie i dodawanie własnych scenariuszy i opisów, tworzenie quizów i konkursów. 

Zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia PWSZ – mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz oraz kierownik Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej - dr Dorota Ogonowska są zgodne, iż pozyskane nowe, zaawansowane narzędzia dydaktyczne, przyczynią się do podniesienia jakości i skuteczności kształcenia w Instytucie Zdrowia na kierunkach: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i dietetyka, ale będą też przydatne na zajęciach dla innych kierunków studiów w naszej Uczelni, mających w programie naukę anatomii, pierwszej pomocy. 

Dzięki tym pomocom naukowym, PWSZ poszerzyła i uatrakcyjniła paletę możliwości kształcenia m. in. wprowadzając metodę symulacji, która jest metodą nowoczesną, efektywną w nauczaniu na kierunkach medycznych i pozwala Uczelni wkroczyć w nowy wymiar edukacji w naukach medycznych i naukach o zdrowiu.

 Centrum Symulacji Medycznej PWSZ wzbogaciło się o kolejne spektakularne pomoce dydaktyczne Centrum Symulacji Medycznej PWSZ wzbogaciło się o kolejne spektakularne pomoce dydaktyczne Centrum Symulacji Medycznej PWSZ wzbogaciło się o kolejne spektakularne pomoce dydaktyczne Nowy Sącz Centrum Symulacji Medycznej PWSZ wzbogaciło się o kolejne spektakularne pomoce dydaktyczne Nowy Sącz Centrum Symulacji Medycznej PWSZ wzbogaciło się o kolejne spektakularne pomoce dydaktyczne Nowy Sącz Centrum Symulacji Medycznej PWSZ wzbogaciło się o kolejne spektakularne pomoce dydaktyczne Nowy Sącz 

Źródło: Materiały nadesłane do redakcji

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować