Pogoda - Sądeckie.pl8

Dzisiaj jest: 08. 05. 2021
Do końca roku: 237 dni
Jakość Powietrza

Choinka z Nawojowej stanęła pod oknem papieskim

Choinka z Nawojowej stanęła pod oknem papieskim

15 grudnia br. piękna jodła z Nadleśnictwa Nawojowa już po raz piąty wyjechała uświetnić świąteczną atmosferę do stolicy Małopolski. Drzewko trafiło pod Okno Papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3.

 

Tegoroczny dar nawojowskich leśników dla Św. Papieża Jana Pawła II pochodzi z leśnictwa Homrzyska, oddz 250 b - miejscowość Nawojowa, uroczysko Trzycież. Po ścięciu drzewa okazało się, że miało ono ok. 60 lat, 22 m wysokości. Ze względów na możliwości transportu oraz bezpieczeństwo, zostało skrócone do długości 16 m.

 

Selekcja drzewa trwała kilka miesięcy, a wybór, co ciekawe, padł na jodłę, która była brana pod uwagę już w zeszłorocznej edycji "Choinki pod Oknem Papieskim". Drzewko musiało spełnić następujące kryteria: odpowiednia gęstość korony, pokrój, wysokość oraz lokalizacja - ciężkim sprzętem należało dojechać w miejsce sąsiadujące bezporednio z rosnącym drzewem.

 

Po bezpiecznej operacji ścinki i załadunku, drzewo czekało do godziny 21 aby przy pomocy eskorty Straży Leśnej i Policji wyruszyć do Krakowa. Około północy odbyła się akcja położenia i ustabilizowania choinki pod Oknem Papieskim.

 

Nadleśnictwo Nawojowa, które przez wielu leśników często jest nazywane "Królestwem Jodły pospolitej" słynie z pięknych, różnowiekowych i wielopiętrowych drzewostanów jodłowych. Ten piękny gatunek drzewa zajmuje w naszych lasach około 55% udziału. Jest to ewenement na skalę Polski, bowiem w naszym kraju udział jodły w składzie ogólnym drzewostanów szacowany jest na około 2%.

 

Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczna edycja "Choinki pod Oknem Papieskim" będzie miała bardzo ograniczony charakter. W sobotę 19 grudnia odbędzie się symboliczna uroczystość zaświecenia choinki, natomiast zrezygnowano z organizacji tradycyjnego spotkania Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa z mieszkańcami Krakowa.

Choinka z Nawojowej stanęła pod oknem papieskim Choinka z Nawojowej stanęła pod oknem papieskim Choinka z Nawojowej stanęła pod oknem papieskim Choinka z Nawojowej stanęła pod oknem papieskim Choinka z Nawojowej stanęła pod oknem papieskim Choinka z Nawojowej stanęła pod oknem papieskim

Źródło: Nadleśnictwo Nawojowa

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować