CIOTCYNE ŚPIYWONIE 2024 w Mystkowie. Znamy zwycięzców

W Mystkowie, w sobotę 3 lutego, odbyła się niezwykła impreza poświęcona pamięci Władysławy Janus, znanej rękodzielniczki i śpiewaczki z tego regionu. Był to już trzeci przegląd tradycyjnego śpiewu lachowskiego, zorganizowany przez Zespół Regionalny Mystkowianie, Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

CIOTCYNE ŚPIYWONIE 2024 w Mystkowie. Znamy zwycięzców

CIOTCYNE ŚPIYWONIE im. Władysławy Janus, przyciągnęło do Domu Ludowego w Mystkowie wielu miłośników lachowskiego śpiewu. Wzięło w nim udział 30 śpiewaków z różnych miejscowości, podzielonych na trzy kategorie wiekowe: dzieci, młodzież i dorośli. Pokazali oni, że tradycja lachowskiego śpiewu jest nadal żywotna i przekazywana z pokolenia na pokolenie.


Komisja Artystyczna, w skład której weszli: Monika Kurzeja – muzyk, dialektolog (MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu) – przewodnicząca, Sławomir Bryniak – muzyk, Patryk Rutkowski – etnolog, choreograf (MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu), Ekspert Polskiej Sekcji CIOFF oraz Józef Trojan – muzyk, wybrała najlepszych śpiewaków i przyznała im nagrody. „Lachoski Bukiecik”, czyli główną nagrodę, otrzymała Mariola Lorek z Przyszowej. W kategorii dziecięcej zwyciężyły Zuzanna Grybel z Mszalnicy, Katarzyna Kogut z Piątkowej, Emilia Nalepa ze Starego Sącza. W kategorii młodzieżowej triumfowały Sylwia Pazgan z Paszyna, Emilia Głowacka z Mystkowa., a w kategorii dorosłych Damian Cwynar z Paszyna, Jan Waśko z Nowego Sącza.


Nagrody zostały wręczone podczas III Lachowskich Zapustów. Wręczali je: Marta Mordarska - Radna Województywa Małopolskiego, Piotr Gąsienica - Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Wójt Gminy Kamionka Wielka - Andrzej Stanek.


III Przegląd Tradycyjnego Śpiewu u Lachów Sądeckich był nie tylko okazją do podziwiania lachowskiego śpiewu, ale również wyrazem szacunku i dumy z regionalnej tożsamości. Dzięki pasji i zaangażowaniu organizatorów i uczestników, dziedzictwo Władysławy Janus oraz bogactwo kultury lachowskiej nadal żyje w sercach ludzi.


Pełna treść protokołu do pobrania tutaj.


Więcej zdjęć tutaj.


Źródło: MCK Sokół, fot. Kinga Ptak

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować