Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Cyberbezpieczeństwo w szkołach na Sądecczyźnie

Cyberbezpieczeństwo w szkołach na Sądecczyźnie

W ramach dofinansowania ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Stowarzyszeni dla Sądeckiej Ziemi zorganizowali zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu, właśnie na temat cyberbezpieczeństwa. Okazuje się, że temat niby oklepany, a jednak wciąż potrafi zaskoczyć.

„Cyberbezpieczeństwo vs cyberprzestępstwo” to nazwa projektu, który brzmi jak oklepany wykład dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Jednak zajęcia, które odbyły się w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach, a także w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju pokazują, że temat ten wciąż jest ważny, potrzebny i niektórzy uczniowie nadal nie zdają sobie sprawy np. z konsekwencji niektórych postów, czy fotografii wrzucanych do sieci.


W dzisiejszych czasach Internet, a szczególnie media społecznościowe stanowią nieodzowny element życia każdego młodego człowieka. Wszyscy wiemy, że wszechobecna wirtualna rzeczywistość przynosi nie tylko korzyści ułatwiające życie, lecz wiele możliwości poniżania, oszukiwania i obrażania innych – mówi Iwona Sikorska, Dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach.


Zajęcia dotyczące cyberbezpieczeństwa prowadził funkcjonariusz operacyjny sądeckiej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, który na co dzien spotyka się z różnymi problemami i sytuacjami w sieci. Dlatego też po każdych zajęciach, zarówno w Marcinkowicach, jak i w Krynicy, uczniowie mieli okazję porozmawiać indywidualne z prowadzącym właśnie na temat swoich doświadczeń i problemów.


W zajęciach udział wzięło 65 uczniów klas Technikum informatycznego i Technikum budowlanego – mówi Agnieszka Cisek, Pedagog w ZSP im Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju. - Zajęcia wzbudziły szczególne zainteresowanie, gdyż prowadzone były przez policyjnego specjalistę ds. zapobiegania cyberprzestępczości – przyznaje pedagog.


Mając na celu szeroko rozumianą profilaktykę w zakresie cyperbezpieczeństwa i cyberprzemocy bardzo ważne są zajęcia profilaktyczne. Zwłaszcza w szkole mundurowej.


Zespół Szkół w Marcinkowicach współpracuje na co dzień z funkcjonariuszami policji, którzy uświadamiają młodzieży jakie są formy przemocy w sieci, jak im zapobiegać i przeciwdziałać, jak dokumentować zdarzenia, jak postępować w przypadku ich ujawnienia, a także jaka jest ochrona prawna dla ofiary i konsekwencje dla sprawcy – wyjaśnia Iwona Sikorska z ZS w Marcinkowicach.


To już drugi projekt dotyczący cyberbezpieczeństwa, realizowany przez stowarzyszenie.


Chyba tego tematu nigdy dość. Jesteśmy bardzo wdzięczni Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu, za to, że kolejny raz otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt w tym temacie, zwłaszcza widząc zaskoczenie uczniów podczas omawiania niektórych spraw przez prowadzącego – mówi Aneta Hasior-Mordarska ze Stowarzyszonych dla Sądeckiej Ziemi.


Projekt dofinansowany został przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu w ramach konkursu „Bezpieczne Sądeckie”


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji - Stowarzyszeni dla Sądeckiej Ziemi

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować