Pogoda - Sądeckie.pl26

Dzisiaj jest: 26. 02. 2021
Do końca roku: 308 dniCyfrowy Wolontariusz - nowa forma wsparcia w ramach akcji #Wspierajseniora

Cyfrowy Wolontariusz - nowa forma wsparcia w ramach akcji #Wspierajseniora

Resort MRiPS rozszerza obszar i zakres działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Można zostać Cyfrowym Wolontariuszem Korpusu i nieść pomoc seniorom, także daleko poza jego miejscem zamieszkania.

E-wolontariusze wprowadzą osoby starsze do cyfrowego świata, tak by mogły, w tym trudnym czasie, sami nauczyć się załatwiać potrzebne im sprawy w bezpieczny sposób - przez internet – informuje minister Marlena Maląg.

Ponad dwa tygodnie temu ruszył Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W jego ramach uruchomiona została dedykowana seniorom infolinia. Dzwoniąc pod numer telefonu (22) 505 11 11, osoby starsze mogą  poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Zadanie realizowane jest przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. Ci ostatni zajmują ważne miejsce w założeniach Korpusu. To wolontariusze dostarczają zakupy seniorom, ale też pomagają w obowiązkach domowych.

Do Korpusu zapisało się już 10 tys. wolontariuszy, a blisko 11 tys. seniorów zgłosiło zapotrzebowanie na wsparcie. Dziś to już ok. 140 organizacji młodzieżowych i środowisk obywatelskich pomaga seniorom – mówi Piotr Mazurek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.  

Wyjątkowa inicjatywa, jaką jest Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, to najlepszy dowód na to, że Polacy są wrażliwi na drugiego człowieka, są solidarni w sytuacjach kryzysowych – zaznacza minister Marlena Maląg.

Pomagać można nie tylko w codziennych czynnościach, ale także w adaptacji do cyfrowego świata. Program poszerzył się właśnie o możliwość zgłoszenia chęci pomocy w kwestiach podnoszenia kompetencji cyfrowych u seniora. Każdy z nas może poprzez akcję „Wspieraj Seniora” pomagać osobom starszym w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez internet. 

To ważne, by osoby starsze w okresie pandemii zostały w domach. Dzięki pomocy wolontariuszy nauczą się obsługi narzędzi cyfrowych i będą np. mogły komunikować się z urzędami bez wychodzenia z domu – mówi sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz.

Żeby zostać Cyfrowym Wolontariuszem, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www.wspierajseniora.pl.

Chcemy wspierać i doceniać osoby, które przyczyniają się do podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród osób starszych. Wolontariuszy będziemy nagradzać cyfrowym certyfikatem. Jako KPRM wyrażamy także gotowość do przeszkolenia każdej osoby, która chciałaby zasilić Korpus Wsparcia Seniorów w zakresie pomocy cyfrowej – zaznacza pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.

Za każdy wypełniony Certyfikat, Lasy Państwowe zasadzą dodatkowe drzewa na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

 

Źródło: MRiPS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować