Pogoda - Sądeckie.pl21

Dzisiaj jest: 21. 04. 2021
Do końca roku: 254 dni
Jakość Powietrza

Czarne plamy na mapie połączeń autobusowych - samorząd szuka optymalnych rozwiązań

Czarne plamy na mapie połączeń autobusowych - samorząd szuka optymalnych rozwiązań

W dniu 9 października 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Nowosądeckiego Marty Adamczyk dotyczące narastającego problemu braku połączeń komunikacyjnych na obszarach wiejskich.

 

W spotkaniu wziął udział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i wicestarosta Antoni Koszyk. Zła kondycja PKS S.A. doprowadziła do tego, że prywatni przewoźnicy zajęli miejsce państwowej społki. Firmy przewozowe nie są jednak w stanie zapewnić odpowiedniej liczby połączeń dla mieszkańcow powiatu sądeckiego. 

 

Problem dotyczy przede wszystkim młodzieży i dorosłych oraz jest szczególnie widoczny w obszarze Doliny Popradu. Marszałek województwa poinformował zebranych o tym, że wystąpił do wojewody z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na uruchomienie 12 dodatkowych linii w w województwie. 

 

Przyczyną powstawania czarnych plam na mapie połączeń komunikacyjnych są czynniki ekonomiczne - wielu przewoźników skraca linie i zmniejsza częstotliwość kursów, ponieważ zbyt mało pasażerów korzysta z komunikacji publicznej. 

 

Naczelnik Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury - pan Krzysztof Lewczak - obecny na spotkaniu wskazał, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, jednak nie wyjaśnił jaki to ma mieć wpływ na rozwiązanie problemu. Wyraził jednak aprobatę, że problemy są sygnalizowane przez samorządowców. 

 

Przewoźnicy są nastawieni na zysk, dlatego jeżeli konkretne połączenie nie przynosi dochodów, zostaje zlikwidowane lub zmodyfikowane na niekorzyść potencjalnych pasażerów. Starosta powiatu nowosądeckiego podkreślił, że samorząd nadal szuka rozwiązania tego problemu.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Nowy Sącz, Fot. Paweł Szeliga

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować