Dbaj o czystość po swoim zwierzaku, to ma większe znaczenie niż mogłoby Ci się wydawać

Sprzątanie po swoich psach i kotach to nie tylko kwestia zachowania czystości i estetyki otoczenia, lecz także związane jest z zapobieganiem zagrożeniom dla zdrowia. W odchodach naszych czworonożnych towarzyszy mogą kryć się niebezpieczne pasożyty oraz mikroorganizmy, które mogą prowadzić do chorób zarówno u ludzi, jak i innych zwierząt.

Dbaj o czystość po swoim zwierzaku, to ma większe znaczenie niż mogłoby Ci się wydawać
Co niebezpiecznego można znaleźć w odchodach zwierząt:

  1. Jaja glisty psiej lub kociej: Jaja glisty psiej (Toxocara cani) lub kociej mogą zanieczyszczać środowisko, takie jak piaskownice, place zabaw czy trawniki, i prowadzić do zakażeń u ludzi, szczególnie dzieci.
  2. Oocysty Toxoplasma gondii: Pasożyt ten wydalany jest przez koty i może przetrwać w środowisku przez długi czas, zagrażając zdrowiu ludzi i innych zwierząt, zwłaszcza przy braku higieny w usuwaniu kocich odchodów.
  3. Tasiemce psów i kotów: Choć rzadko, mogą występować przypadki zarażenia się tasiemcem przez człowieka, zwłaszcza w środowisku, gdzie obecne są zarażone pchły.
  4. Lamblia/Giardia: Pasożyt ten może przenosić się przez zanieczyszczoną wodę lub żywność, a także występować w odchodach psów i kotów.

Inne niebezpieczne dla ludzi pasożyty to tasiemce bąblowcowe, których źródłem są zarażone psy lub dzikie psowate. Aby uniknąć zarażenia, należy:
- Regularnie zbierać i usuwać odchody zwierząt.
- Dokładnie myć ręce po kontakcie ze zwierzętami oraz przed przygotowaniem posiłków.
- Unikać kontaktu z odchodami zwierząt w miejscach publicznych.
- Regularnie odrobaczać i szczepić swoje zwierzęta.

Przestrzeganie higieny przy zwierzętach oraz ich otoczeniu może znacząco przyczynić się do zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Dodatkowo, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, sprzątanie po zwierzętach jest także kwestią uregulowaną prawnie.


Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować