Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

Ekonomia cyberbezpieczeństwa - kupić, zbudować, ubezpieczyć czy outsourcować?

Ekonomia cyberbezpieczeństwa - kupić, zbudować, ubezpieczyć czy outsourcować?

Podczas wczorajszej konferencji CYBERSEC CEE Regions & CitiesWczoraj wśród wielu dyskusji na temat cyberbezpieczeństwa znalazł się również panel "Ekonomia cyberbezpieczeństwa - kupić, zbudować, ubezpieczyć czy outsourcować?".

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć m.in. Marta Malec-Lech z zarządu województwa, Robert Kośla – Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wiesław Paluszyński – Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Jan Kostrzewa – Dyrektor Biura Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dyskusję moderował Robert Siudak - Prezes Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa.


Przedstawiciele i decydenci w jednostkach samorządu terytorialnego zobowiązani są wdrażać i utrzymywać w swoich instytucjach sprawny i godny zaufania system cyberbezpieczeństwa. W związku z tym stają przed koniecznością podjęcia decyzji: w jaki sposób zorganizować przetargi, po jakie usługi i produkty sięgnąć, któremu dostawcy warto zaufać.


O rozwiązaniach przyjętych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.


Katalog bieżących działania na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa jest szeroki, zgodny z przyjętymi w urzędzie procedurami. To jest ciągła praca nad zabezpieczeniem systemów i zasobów urzędu, uszczelnieniem i uodpornieniem systemu informatycznego. Wychodzimy od strony prawnej, dbając by przyjęte rozwiązania były zgodne z obowiązującym ustawodawstwem. Budujemy świadomość pracowników na temat bezpiecznego użytkowania infrastruktury informatycznej, na bieżąco informujemy o potencjalnych zagrożeniach i sposobach reakcji - mówiła Marta Malec-Lech. - Od strony technicznej, prowadzone są inwestycje w infrastrukturę informatyczną i rozbudowywane są systemy bezpieczeństwa. Realizowane są zarówno inwestycje wynikające z bieżących potrzeb Urzędu, jak i projekty dofinansowane z funduszy europejskich. Dzięki pozyskanym środkom, od lat udaje się uruchamiać nowe i rozbudowywać istniejące systemy informatyczne, podnosić bezpieczeństwo i jakość infrastruktury, a także bezpiecznie otwierać zasoby cyfrowe i udostępniać e-usługi dla klientów Urzędu. Warto podkreślić, że Urząd nie ma długu technologicznego, a wdrożone urządzenia są na wysokim poziomie – dodała Marta Malec-Lech.

Temat bezpieczeństwa cyfrowego z każdym rokiem nabiera coraz większego znaczenia. A wraz z tym pojawia się na rynku coraz więcej instytucji, z których potencjału można skorzystać.


Na podstawie doświadczeń Urzędu Marszałkowskiego możemy zarekomendować innym jednostkom samorządu terytorialnego, aby podejmowane przez nie działania były spójne, dobrze przemyślane i uwzgledniające specyfikę funkcjonowania organizacji. Warto wykorzystywać dobre praktyki i śledzić na bieżąco trendy w tym obszarze – podkreśliła Marta Malec-Lech.


Trzeba mieć świadomość, że nie istnieje skuteczna w 100% ochrona przed cyberatakiem. Sposoby przeprowadzania ataków ciągle ewaluują, pojawiają się nowe metody włamań. Trzeba przeanalizować swoją sytuacją i możliwości podjęcia współpracy na polu bezpieczeństwa cyfrowego z innymi podmiotami – od jednostek samorządu terytorialnego, przez instytuty badawcze po firmy - zaznaczyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować