Pogoda Nowy Sącz

28

Dzisiaj jest: 28. 09. 2023 Dni od początku roku: 270 Dni do końca roku: 94
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Gala konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023”. Nagrodzono przedsiębiorców i uczniów

Gala konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023”. Nagrodzono przedsiębiorców i uczniów

W Krakowie odbyła się uroczysta gala konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023”, na której nagrodzono przedsiębiorców i uczniów z Małopolski, działających zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.

GOZ to skrót od gospodarki obiegu zamkniętego lub gospodarki cyrkularnej (circular economy), która polega na racjonalnym wykorzystywaniu surowców, produktów i energii oraz na ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko.


Podstawową zasadą GOZ jest reguła „3R”: Reduce, Reuse, Recycle - zmniejszaj, ponownie wykorzystuj, odzyskuj. Celem konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023”, podobnie jak w poprzedniej edycji, było wyróżnienie i nagrodzenie tych przedsiębiorców, którzy stosują GOZ w swoim codziennym biznesie, dbając o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój.


Nowością w tym roku była kategoria: szkoła. Do konkursu mogli zgłaszać się uczniowie z Małopolski (głównie uczniowie szkół branżowych, centrów kształcenia zawodowego i techników), którzy realizowali działania oparte na założeniach GOZ, mające na celu zmniejszenie ilości odpadów i ochronę środowiska.


W konkursie „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023” nagrodzono przedsiębiorców i uczniów z Małopolski, którzy działają zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. W kategorii: przedsiębiorstwo, zwyciężyła firma FAKRO PP Sp. z o.o., która wykorzystuje odpady w procesie recyklingu i ponownie używa ich jako profil PVC we współpracy z firmą Primo Profile. Drugie miejsce zajęła firma Psyjaciele.com, która zajmuje się upcyclingiem akcesoriów dla zwierząt, takich jak smycze, obroże czy legowiska. Trzecie miejsce zdobyła firma Hydropolis Sp. z o.o., która stosuje technologię upraw wertykalnych w kontrolowanych warunkach.


W kategorii: szkoła, pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł otrzymał Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu za renowację mebli i wykorzystywanie istniejących materiałów w ramach zajęć z aranżacji wnętrz. Drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Budowlanych w Nowym Sączu, a trzecie Zespołowi Szkół nr 5 – Specjalnych w Nowym Sączu.


Laureatów nagrodzili eksperci: dr Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Joanna Kulczycka, kierownik Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Dagmara Hnat-Szumny, pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. klimatu, środowiska i poprawy jakości powietrza oraz redaktorzy naczelni “Dziennika Polskiego” i “Gazety Krakowskiej”.


Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, podczas gali konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023” zwrócił uwagę na znaczenie gospodarki cyrkularnej dla rozwoju regionu.


GOZ Biznes to inicjatywa promująca postawy proekologiczne i świadomość gospodarki obiegu zamkniętego w społeczeństwie. Przedsiębiorcy zaprezentowali ciekawe rozwiązania, które wdrożyli w swoich firmach. Po raz pierwszy w konkursie wzięły udział szkoły branżowe. Uczniowie wykazali się świadomością problemu nadmiernej ilości odpadów. Cieszę się, że małopolski biznes i edukacja dbają o środowisko naturalne - powiedział Józef Gawron.


Na wydarzeniu przedstawiono informacje o możliwościach finansowania projektów związanych z tematyką konkursu, czyli działaniami GOZowymi i edukacyjnymi. Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości dr Rafał Solecki omówił szczegóły dotycji i innych instrumentów finansowych, które będą dostępne w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2017.


Podczas gali prof. UR, dr hab. inż. Ewelina Jamróz wygłosiła wykład o możliwościach wykorzystania furcelleranu z alg czerwonych (z Morza Bałtyckiego) do produkcji m.in. biodegradowalnych folii.


Konkurs organizowany jest przez Województwo Małopolskie i Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować