Pogoda - Sądeckie.pl

9

Dzisiaj jest: 09. 12. 2021 Do końca roku: 22 dni
Jakość Powietrza:

Rusza wypłata zasiłków dla rodzin poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej

Rusza wypłata zasiłków dla rodzin poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej

28 czerwca, 165 tys. zł zostało przekazanych dla Gminy Chełmiec z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na wypłatę zasiłków celowych dla 28 rodzin poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej.

Wszystkie zasiłki zostaną wypłacone dzisiaj po wydaniu decyzji administracyjnych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmcu.


Lista osób poszkodowanych została przygotowana i zweryfikowana przez 4 zespoły ds. szacowania szkód powołane zarządzeniem Wójta Gminy Chełmiec już w piątek. Lista ta została również w piątek przesłana do Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.


Zespoły ds. szacowania szkód w chwili obecnej przygotowują już szczegółową listę z opisem uszkodzeń dla poszczególnych gospodarstw domowych. Lista ta będzie weryfikowana przez służby wojewody celem wypłaty zasiłku na remont budynków mieszkalnych.


Również w Gminie Korzenna rozpoczęto wypłacanie pomocy finansowej na bieżące potrzeby dla poszkodowanych z terenu gminy wskutek trąby powietrznej. Do niedzieli Ośrodek Pomocy Społecznej w Korzennej wydał sześć decyzji w sprawie zasiłków w wysokości 6 tys. zł dla najbardziej potrzebujących.


Po nawałnicy, do której doszło w ubiegłym tygodniu, do Urzędu Gminy w Korzennej dotarło 30 zgłoszeń w sprawie szkód wyrządzonych przez żywioł. W głównej mierze dotyczą one budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych, a także uszkodzonych garaży, instalacji fotowoltaicznych i samochodów. Większość z nich pochodzi z Koniuszowej, ale są także zgłoszenia z Łęki, Korzennej, Mogilna i Lipnicy Wielkiej.


Komisja złożona z pracowników urzędu gminy i nadzoru budowanego szacowała szkody od rana następnego dnia po wichurze. W ślad za tym niezwłocznie uruchomiono też procedury umożliwiające skorzystanie z pomocy finansowej, która udzielana jest dwuetapowo. W pierwszej kolejności przyznawane są zasiłki w wysokości 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby. Po oszacowaniu szkód zapadać będą ewentualne decyzje o wsparciu z budżetu państwa na prace remontowe i budowlane. Zgodnie zapowiedziami przedstawicieli rządu w przypadku remontów możliwe będzie uzyskanie pomocy do 100 tys. zł, zaś w razie konieczności prac budowlanych pomoc może sięgnąć do 200 tys. zł.


Źródło: Gm. Chełmiec, Gm. Korzenna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować