Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 10. 2022 Dni od początku roku: 276 Dni do końca roku: 88
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Rusza wypłata zasiłków dla rodzin poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej

Rusza wypłata zasiłków dla rodzin poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej

28 czerwca, 165 tys. zł zostało przekazanych dla Gminy Chełmiec z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na wypłatę zasiłków celowych dla 28 rodzin poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej.

Wszystkie zasiłki zostaną wypłacone dzisiaj po wydaniu decyzji administracyjnych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmcu.


Lista osób poszkodowanych została przygotowana i zweryfikowana przez 4 zespoły ds. szacowania szkód powołane zarządzeniem Wójta Gminy Chełmiec już w piątek. Lista ta została również w piątek przesłana do Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.


Zespoły ds. szacowania szkód w chwili obecnej przygotowują już szczegółową listę z opisem uszkodzeń dla poszczególnych gospodarstw domowych. Lista ta będzie weryfikowana przez służby wojewody celem wypłaty zasiłku na remont budynków mieszkalnych.


Również w Gminie Korzenna rozpoczęto wypłacanie pomocy finansowej na bieżące potrzeby dla poszkodowanych z terenu gminy wskutek trąby powietrznej. Do niedzieli Ośrodek Pomocy Społecznej w Korzennej wydał sześć decyzji w sprawie zasiłków w wysokości 6 tys. zł dla najbardziej potrzebujących.


Po nawałnicy, do której doszło w ubiegłym tygodniu, do Urzędu Gminy w Korzennej dotarło 30 zgłoszeń w sprawie szkód wyrządzonych przez żywioł. W głównej mierze dotyczą one budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych, a także uszkodzonych garaży, instalacji fotowoltaicznych i samochodów. Większość z nich pochodzi z Koniuszowej, ale są także zgłoszenia z Łęki, Korzennej, Mogilna i Lipnicy Wielkiej.


Komisja złożona z pracowników urzędu gminy i nadzoru budowanego szacowała szkody od rana następnego dnia po wichurze. W ślad za tym niezwłocznie uruchomiono też procedury umożliwiające skorzystanie z pomocy finansowej, która udzielana jest dwuetapowo. W pierwszej kolejności przyznawane są zasiłki w wysokości 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby. Po oszacowaniu szkód zapadać będą ewentualne decyzje o wsparciu z budżetu państwa na prace remontowe i budowlane. Zgodnie zapowiedziami przedstawicieli rządu w przypadku remontów możliwe będzie uzyskanie pomocy do 100 tys. zł, zaś w razie konieczności prac budowlanych pomoc może sięgnąć do 200 tys. zł.


Źródło: Gm. Chełmiec, Gm. Korzenna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować