Gorliccy strażacy doskonalili techniki ratownictwa na skutym lodem akwenie wodnym

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gorlicach w dniach 15 i 16 lutego br. ćwiczyli na skutym lodem akwenie wodnym.

Gorliccy strażacy doskonalili techniki ratownictwa na skutym lodem akwenie wodnym

Podczas szkolenia na Łowisku Specjalnym PZW - Stawy Rybne w Kobylance strażacy doskonalili umiejętności z zakresu ratownictwa wodno-lodowego. Ćwiczenia praktyczne zostały poprzedzone warsztatami teoretycznymi, gdzie poruszono zagadnienia:

  • bezpieczeństwo w obrębie pokrytych lodem akwenów wodnych - techniki poruszania się po lodzie,
  • właściwe zabezpieczenie ratowników i sprzętu,
  • działania ratownicze na lodzie: właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia, podejmowanie osób z wody z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu JRG oraz samoratowanie.
  • hipotermia – zagrożenie dla osób topiących się i ratowników,


Celem głównym ćwiczeń było odpowiednie przygotowanie strażaków do udziału w akcjach ratowniczych polegających na dotarciu i ewakuacji poszkodowanych z akwenu, pod którymi załamał się lód oraz udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy.


Strażacy podczas szkolenia doskonalili różne techniki ratownictwa wodno-lodowego wykorzystując sanie lodowe, drabiny nasadkowe, deskę ortopedyczną i koło ratunkowe. Ćwiczenia w dużym stopniu przyczyniły się do podwyższenia wiedzy i umiejętności praktycznych dzięki temu ich pomoc będzie niesiona w sposób profesjonalny. W dwudniowych ćwiczeniach udział wzięło 22 strażaków.


Źródło: PSP Gorlice

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować