Kolejne wsparcie dla małopolskich strażaków

Wicemarszałek Łukasz Smółka wziął udział w uroczystym wręczaniu promes dla wyróżniających się jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażakom przekazano też nowe samochody ratowniczo gaśnicze, które w istotny sposób wzmocnią bezpieczeństwo w Małopolsce. W wydarzeniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, wojewoda Łukasz Kmita oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Kolejne wsparcie dla małopolskich strażaków

Bardzo dziękuję za to, że małopolscy strażacy to biało-czerwona drużyna i kiedy jest potrzebna pomoc druhowie z OSP i PSP stanowią jeden sprawny zastęp. Małopolska straż pożarna była bardzo dobrze postrzegana podczas operacji zabezpieczania Igrzysk Europejskich, szczególnie wśród gości z całej Europy. Bardzo dziękuję Komendantowi Głównemu PSP, że udało się wytworzyć dobry klimat w straży pożarnej oraz za dobrą współpracę komendantowi wojewódzkiemu i władzom wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Ta dobra współpraca z samorządem i rządem popłaca - do końca tego roku do Małopolski, dzięki naszym wspólnym działaniom, przekażemy 112 samochodów ratowniczo gaśniczych. To również zasługa druhów, wójtów i parlamentarzystów. Ważne jest inwestowanie w Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, dotrzymujemy też słowa i wprowadziliśmy dodatki emerytalne dla najstarszych, zasłużonych druhów z OSP. Samorząd Województwa Małopolskiego docenia środowisko strażaków i już niebawem otworzymy Muzeum Pożarnictwa w Alwerni - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.


Na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie wręczono promesy dla jednostek OSP oraz przekazano nowe samochody i sprzęt jednostkom PSP. Małopolscy strażacy odebrali 5 promes na łączną kwotę 400 tys. zł, 40 agregatów prądotwórczych o łącznej wartości prawie 830 tys. zł i 4 samochody ratowniczo-gaśnicze, których zakup wyniósł w sumie blisko 7 mln zł.


Promesy dla OSP są przeznaczone na bieżące funkcjonowanie tych jednostek. Środki pochodzą z wpływów uzyskanych ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia, przekazywanych przez zakłady ubezpieczeniowe.


Z kolei agregaty prądotwórcze pochodzą z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i trafią dla 10 jednostek Państwowej Straży Pożarnej: w Krakowie, Nowym Sączu, Brzesku, Chrzanowie, Limanowej, Miechowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach i Zakopanem.


Natomiast 4 nowoczesne samochody ratowniczo gaśnicze przekazano do Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa i Gorlic. Zostały one zakupione w ramach projektu „Usprawnienie Ratownictwa na Drogach – Etap V” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko dla komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej z Małopolski. Łącznie to 21 nowych samochodów pożarniczych, a kwota inwestycji to ponad 27 mln zł. 


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować