Pogoda Nowy Sącz

1

Dzisiaj jest: 01. 12. 2022 Dni od początku roku: 334 Dni do końca roku: 30
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Krynicy-Zdroju obchodzi jubileusz 70-lecia

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Krynicy-Zdroju obchodzi jubileusz 70-lecia

Od 70 lat czuwają nad bezpieczeństwem turystów w górach. Mowa o ratownikach z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krynicy-Zdroju, które obchodzi w tym roku 70. urodziny. Obchody jubileuszu odbyły się w minioną niedzielę podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku w małopolskim uzdrowisku.

Z tej okazji całej krynickiej Grupie GOPR chciałbym bardzo serdecznie podziękować za waszą pracę. Za to, że czuwacie, jesteście w ciągłej gotowości, a jak trzeba pomagacie turystom, którzy z różnych powodów doznają kontuzji. Jestem wam za to ogromnie wdzięczny. Dziękuję także panie naczelniku za naszą wzorową współpracę, której efektem jest wsparcie samorządu województwa dla krynickiej jednostki: doposażanie, dofinansowanie szkoleń. Obecnie prowadzimy wspólnie duży projekt, czyli budowa goprówki na Jaworzynie Krynickiej. Mam nadzieję, że w tym roku uroczyście ją otworzymy - mówił w Krynicy-Zdroju marszałek Małopolski Witold Kozłowski.


Jak mówi naczelnik krynickiej Grupy GOPR Michał Słaboń, historia jednostki rozpoczyna się podczas szkolenia w 1952 roku.


- Krynicki kurs rozpoczyna się w Nowym Domu Zdrojowym w Krynicy w roku 1952 w dniu 27 listopada, trwa do 1 grudnia. Zajęcia praktyczne odbywają się na stokach Huzarów i Góry Krzyżowej. W kursie uczestniczy 27 kandydatów, 23 z Krynicy, 3 z Nowego Sącza i 1 z Piwnicznej. Po zakończeniu kursu w dniu 1 grudnia 1952r odbywa się pierwsze zebranie ratowników. W obecności Kierownika GOPR Tadeusza Pawłowskiego ukonstytuował się pierwszy Zarząd, w następującym składzie osobowym; Prezes Józef Łuszczewski, Kierownik Krynickiego Pogotowia Jan Rybarski, Zastępca Prezesa Zbigniew Bukowski, Sekretarz Maciej Porzycki, Skarbnik Adam Lewicki. Krynicka sekcja terenowa GOPR, przyjmuje nazwę Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W dniu następnym podczas kolejnego zebrania wybrani zostają delegaci na Walny Zjazd Górskiego Pogotowia. Delegatami zostają; Józef Łuszczewski, Władysław Józwa, Jan Rybarski. W dniu grudnia1952r. odbywa się Walny Zjazd delegatów GOPR z udziałem delegacji sekcji terenowych, który doprowadza do wyboru Zarządu GOPR. Od przedstawionych wydarzeń rozpoczyna się historia pracy ratowników Grupy Krynickiej GOPR - opowiada naczelnik GOPR.


Dzień Przewodników i Ratowników Górskich obchodzony jest corocznie 10 sierpnia. Wojewódzkie obchody święta goprowców i toprowców miały miejsce 21 sierpnia w Krynicy-Zdroju, połączone z obchodami jubileuszu 70-lecia i Małopolskim Festiwalem Smaku.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować