Grobowiec bohatera w Nowym Sączu już po renowacji

Grobowiec bohatera w Nowym Sączu już po renowacji

Prezydent Ludomir Handzel dołożył starań, aby pozyskać środki finansowe na renowacje nagrobka ważnej postaci w historii kraju, spoczywającego na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.

 

Zanim sprawą zainteresował się samorząd lokalny, Anna Totoń - regionalistka i pisarka - przez wiele lat starała się o to, aby grób rodzinny majora Jerzego Iszkowskiego został odnowiony. Łączny koszt wykonanych prac konserwatorskich jest szacowany na kwotę 19 495,50 zł. Dofinansowanie w wysokości 11 tys. złotych pochodzące ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zostało uzyskane w ramach konkursu pn. "Małopolska Pamięta - zachowanie zabytkowych miejsc pamięci narodowej".

 

Mjr Jerzy Iszkowski był pilotem II wojny światowej należącym do dywizjonu 304, który wziął udział w walkach w Wielkiej Bryatnii. Jego bohaterstwo i odwaga zostały dostrzeżone przez polskie i angielskie dowództwo. 

 

Jerzy Iszkowski brał również udział w działalności konspiracyjnej w walce o wolną polskę - jako Cichociemny przybył do Polski pod koniec II wojny światowej. W dniu 1 stycznia 1945 r. bohater został aresztowany przez NKWD. Oskarżony o czynny udział w Armii Krajowej został skazany na karę śmierci, którą ostatecznie zamieniono na 10 lat więzienia. W czerwcu 1946 r. w wyniku rewizji procesu zmniejszono karę do 2 lat pozbawienia wolności. Major Jerzy Iszkowski po odbyciu kary w 1947 r. wrócił do Nowego Sącza. 

 

Źródło i Fot. UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować