Idzie zima. Będzie ślisko i niebezpiecznie na drogach.

Idzie zima. Będzie ślisko i niebezpiecznie na drogach.

Zima zbliża się do nas dużymi krokami. Dziś i we wtorek prognozowane jest wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej może osiągnąć od 15 do 20 centymetrów.

 

Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Od godz. 14 do północy przewiduje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie około minus 4 stopni Celsjusza.

 

Piesi przed wejściem na przejście powinni się dokładnie i uważnie rozglądnąć, podobnie jak kierowcy, którzy dodatkowo w rejonie przejścia dla pieszych powinni zmniejszyć swoją prędkość.

 

By uniknąć potrącenia, pieszy powinien przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach atmosferycznych znacznie wydłużona.

 

Odpowiednią odległość kierowca powinien zachować również od poprzedzającego go pojazdu, tak, by w przypadku hamowania nie dopuścić do zderzenia.

 

Choć noszenie odblasków w terenie zabudowanym nie jest obowiązkowe, to mimo wszystko warto rozważyć zakup choćby niewielkich elementów, aby kierowcy mieli szansę z daleka dostrzec, że zbliżamy się do jezdni. Przejścia dla pieszych są w wielu miejscach nieoświetlone, dlatego odblaskowy pasek przymocowany do torebki lub kurtki może zadecydować o naszym życiu.

 

O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludności i podjętych działaniach należy informować na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 018 414-16-21), lub po godzinie 15.30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu (018 448-69-10, 018 448-69-11).

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować