Jak wybrać kartę kredytową?

Wybór karty kredytowej warto poprzedzić rozeznaniem w ofertach bankowych. Aby decyzja była świadoma i odpowiedzialna, dobrze jest poznać najważniejsze aspekty decydujące o ich atrakcyjności. Dzięki temu będzie wiadomo, na jakie kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać kartę kredytową?

Karta kredytowa – najważniejsze cechy i funkcje

Karta kredytowa to jeden z podstawowych instrumentów płatniczych, które występują w ofertach banków. Przy pomocy tego produktu można realizować te same transakcje, co debetówką czy zwykłą kartą płatniczą. Zatem dzięki niej klient z łatwością sfinalizuje zakup w sklepie stacjonarnym lub internetowym, a także wybierze pieniądze z bankomatu.
Choć wszystkie te działania wyglądają jak zwykłe płatności, to jednak coś je wyróżnia.

Mowa o środkach, z jakich są finansowane. Karta kredytowa nie jest podpięta do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR-u), na którym znajdują się pieniądze stanowiące własność klienta.

Zamiast tego plastik współpracuje z kontem kredytowym i do finalizacji zakupów wykorzystuje środki bankowe. To właśnie funkcja pożyczania pieniędzy jest kwintesencją karty kredytowej.
Jednak warto pamiętać, że właściciele tych instrumentów płatniczych nie mogą zadłużać się w nieskończoność.

Istnieje bowiem coś takiego jak limit kredytowy. To kwota określająca maksymalną sumę, jaką da się wydać przy pomocy danej karty w jednym okresie rozliczeniowym.

Limity przyznaje się indywidualnie na podstawie zdolności kredytowej. Dzięki temu są możliwe do spłacenia przy dochodach oraz możliwościach finansowych konkretnego klienta. Kiedy wydana suma zostanie zwrócona, limit ulega odnowieniu.

Oznacza to, że przy pomocy karty kredytowej da się wielokrotnie pożyczać pieniądze od banku.
Co więcej, takie pożyczki często pozyskuje się bez dodatkowych opłat w formie odsetek. Wszystko dlatego, że w przypadku kart kredytowych funkcjonuje tzw. okres bezodsetkowy. To przedział czasu, w którym pożyczona kwota nie podlega oprocentowaniu.

Oznacza to, że jeśli klient odda dług, zanim upłynie bezpieczny termin, to nie zostanie obciążony dodatkowymi kosztami. Pod tym kątem karta kredytowa jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż np. kredyt, który zwykle obciąża się oprocentowaniem już od początku.

Wybór karty kredytowej – gdzie i jak szukać ofert?

Karta kredytowa jest dość popularnym instrumentem płatniczym i dlatego można znaleźć ją w ofercie większości banków. Jednak nie oznacza to, że wszystkie są takie same.
Każda instytucja finansowa ma inną politykę, wymagania czy warunki wydawania kart oraz ich użytkowania. Z tego względu warto dokładnie przeanalizować propozycje różnych placówek i porównać je ze sobą.

Aby wybór najlepszej karty kredytowej był łatwy i szybki, dobrze jest zajrzeć do internetowego rankingu tego typu produktów. Takie zestawienie można znaleźć np. w biznesowo-finansowym serwisie Bankier.pl. Widnieją w nim aktualne oferty banków wraz z najważniejszymi parametrami.

Co wpływa na atrakcyjność karty kredytowej?

Podczas wybierania karty kredytowej warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na atrakcyjność tego produktu. Taka wiedza umożliwi świadome przeprowadzenie analizy ofert i lepsze zrozumienie informacji zawartych w rankingu kart.

Do najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty kredytowej, zalicza się długość okresu bez odsetkowego. Im więcej dni na oddanie pieniędzy daje bank, tym lepsza wydaje się dana oferta.

W końcu czas chroniący przed odsetkami jest bardzo cenny, ponieważ to właśnie on pozwala na bez kosztowe pożyczanie pieniędzy.
Na atrakcyjność karty kredytowej wpływa również wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO).

To wskaźnik, który określa całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta. W przypadku karty kredytowej parametr ten definiuje wydatek, z jakim wiąże się nieterminowa spłata limitu. Zatem przy wybieraniu karty warto postawić na ofertę z jak najniższym RRSO.

Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty za użytkowanie produktu. Większość banków nie pobiera pieniędzy za wydanie karty, ale obciąża składkami za późniejsze korzystanie. Ich koszt z reguły sięga kilku, maksymalnie kilkunastu złotych miesięcznie.

W sprawie opłat za utrzymanie karty warto wspomnieć też o warunkach, które trzeba spełnić, żeby zostać zwolnionym z uiszczania takich składek. Instytucje zwykle wymagają, aby klient w jednym okresie rozliczeniowym wydał pewną, minimalną kwotę w sposób bezgotówkowy. Gdy taka suma zostanie spożytkowana (jednorazowo lub w kilku transakcjach), to nie trzeba płacić za korzystanie z usług.

O atrakcyjności karty kredytowej decydują też minimalne oraz maksymalne limity. To one określają, jaką trzeba mieć zdolność kredytową, aby starać się o przyznanie karty (w przypadku kwoty minimalnej) i ile pieniędzy można najwięcej wydać w jednym okresie rozliczeniowym (w przypadku sumy zamykającej widełki limitów).
W trakcie analizy bankowych ofert czasami okazuje się, że propozycje są do siebie dość podobne. Wtedy pod uwagę warto wziąć jeszcze jeden czynnik, który ma wpływ na atrakcyjność kart kredytowych. Mowa tu o bonusach za aktywne korzystanie z produktu płatniczego. Mogą to być premie finansowe, zwroty z zakupów czy vouchery do sklepów.

Karta kredytowa – dlaczego warto?

Karta kredytowa daje możliwość zaciągania krótkoterminowych oraz relatywnie niewielkich zobowiązań bez konieczności płacenia żadnych odsetek. Oznacza to, że oddaje się dokładnie tyle, ile zostało pożyczone.

Takie rozwiązanie jest doskonałe dla osób, które mają częstą potrzebę wypełniania niewielkich luk w swoim budżecie domowym. Karty kredytowe mogą również pomóc w rozwoju firm. Dzięki pożyczce bez oprocentowania przedsiębiorca może inwestować w biznes i zwracać należność po czasie, gdy pojawiają się zyski.

Źródło: Artykuł sponsorowany, fot Freepick

Zobacz Również

Komentarze


Martyna ~ 8 miesięcy temu

0

W ogóle nie wybierać! Ludzie powinni nauczyć się żyć za swoje nie na kredyt i wszystko będzie lepiej wyglądać od cen do zdrowia psychicznego.


Marcin Wolak ~ 8 miesięcy temu

0

Bardzo dobrze napisane, tyle że w Polsce jest jedna niepisana zasada. POSTAWA SIĘ A ZASTAWA SIĘ.


Zaloguj sie aby komentować