Kolejna powódź na Sądecczyźnie. Uszkodzone drogi, podtopione domy

W niedzielę 18 lipca około godziny 16 w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim znów wystąpiły intensywne opady deszczu. Najgorsza sytuacja była w mieście w okolicach potoku Naściszówka oraz w gminach Łącko, Chełmiec i Łososina Dolna.

Kolejna powódź na Sądecczyźnie. Uszkodzone drogi, podtopione domy

Ulewa na terenie Gminy Łącko spowodowała spore zniszczenia zarówno w dobytku mieszkańców, jak i w infrastrukturze drogowej. W wielu miejscach drogi lokalne zostały przerwane i podmyte, woda naniosła muł, rumosz skalny i błoto. W miejscowości Czerniec z powodu wylania potoku na drogę wojewódzką 969 ruch odbywał się wahadłowo. Najbardziej ucierpiały miejscowości: Zarzecze, Zabrzeż, Czerniec, Łącko, Zagorzyn i Obidza, Brzyna, Maszkowice.


W Gminie Chełmiec: uszkodzone zostały trzy mosty na Naściszówce w miejscowości Naściszowa, prowadzące do budynków mieszkalnych. Dwa z nich są nieprzejezdne - jeden został całkowicie podmyty, drugi zapadł się i grozi całkowitym zawaleniem. Trzeci most został zabezpieczony i jest przejezdny.


W Gminie Łososina Dolna ponownie wezbrały potoki. Prawdopodobnie zwiększyły się szkody w infrastrukturze technicznej i komunalnej.


Woda spływała z gór, wystąpiła z koryta potoków, płynęła drogami i niszczyła wszystko co napotkała na swojej drodze. Na ulice został naniesiony żwir, muł oraz gałęzie. Zniszczone zostały dojazdy do posesji. Wiele obiektów zostało zalanych. Kilka dróg było i jest nieprzejezdnych. Działania ratownicze prowadziły rzesze strażaków PSP i OSP.


W Nowym Sączu usuwanie skutków gwałtownych opadów w okolicach ulicy Barskiej oraz Łącka trwały do godziny pierwszej w nocy (19 lipca). Podczas 26 interwencji usuwano 13 drzew, zalanych zostało 42 budynki oraz uszkodzonych zostało 7 dróg. W działaniach brało udział 8 zastępów PSP i 23 strażaków oraz 50 zastępów OSP i 285 strażaków.


Źródło: SPNS, fot. Gm. Łącko, PSPNS, OSP Maszkowice

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować