Koło Gospodyń Wiejskich z Jasiennej w programie Fundacji Biedronki „Danie Wspólnych Chwil”!

Koło Gospodyń Wiejskich w Jasiennej dostało się do programu „Danie Wspólnych Chwil”. Projekt polega na organizowaniu cyklicznych spotkań dla seniorów z lokalnej społeczności. „Danie Wspólnych Chwil” jest odpowiedzią na problem samotności osób starszych z małych miejscowości. Ma również zwracać uwagę na kwestię prawidłowego żywienia.

Koło Gospodyń Wiejskich z Jasiennej w programie Fundacji Biedronki „Danie Wspólnych Chwil”!

W I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Jednym z uczestników programu jest Koło z Jasiennej, które będzie organizować cykliczne spotkania dla seniorów przy wspólnym posiłku, integrując ich i zachęcając do wyjścia z domu. Na spotkania mogą przyjść seniorzy z okolicy, którzy czują się samotni, chcieliby bliżej poznać sąsiadów lub po prostu spędzić czas zarówno w towarzystwie swoich rówieśników jak też w towarzystwie osób młodszych .


Zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie, ponieważ widzimy potrzebę organizowania spotkań, podczas których seniorzy będą mogli usiąść przy wspólnym stole, porozmawiać, ponieważ czas pandemii spowodował, że wiele starszych osób zrezygnowało z życia towarzyskiego z obawy przed chorobą. Pierwsze spotkanie połączyliśmy ze świętem Mam i Tatusiów, ponieważ wielu Seniorów z naszej miejscowości pełniło i nadal pełni zaszczytną rolę Mamy lub Taty, więc chcemy podkreślić jak ważne jest to dla naszej społeczności i docenić ich wysiłek i trud wychowania. Zaproszenie na to spotkanie przyjął Wójt Gminy Korzenna Pan Leszek Skowron, sołtys Jasiennej Pan Wiesław Kracoń oraz proboszcz parafii ks. Paweł Pilas. Drugie z naszych spotkań miało miejsce w czerwcu. Gościem specjalnym była pani Ewa Kozioł - autorka bloga Zielony Zagonek i wielu książek poruszających tematykę życia w zgodzie z naturą. Pani Ewa wielokrotnie dzieliła się swoją ogromną wiedzą współpracując m. in. z TVP, Dzień Dobry TVN, TVN, Radiem Kraków, Radiem ZET, Programem Trzecim Polskiego Radia, a teraz zgodziła się spotkać z naszymi Seniorami. Trzecie spotkanie, na które już dziś zapraszamy, planujemy zorganizować 30 lipca 2023 r. Fundacja Biedronki daje nam możliwość wzięcia udziału w programie oraz zapewnia środki na to, aby przygotować coś smacznego i zdrowego do zjedzenia, za co serdecznie dziękujemy!- podkreślają członkowie KGW w Jasiennej.


Organizatorem programu jest Fundacja Biedronki, która finansuje produkty spożywcze potrzebne do przygotowania posiłków, przekazując Kołom Gospodyń Wiejskich e-Kod o wartości 4000 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka.


Jestem niezwykle podbudowany faktem, że po udanym pilotażu, w kolejnej I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział aż 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Oznacza to, że w całej Polsce będą się odbywały wspaniałe spotkania integrujące lokalną społeczność, a seniorzy, którzy pojawią się na nich będą docenieni i zaopiekowani. Świadczy to również o ogromnej potrzebie takich spotkań oraz tym, że Fundacja Biedronki we właściwy sposób rozpoznała społeczną niszę, którą wypełnia program „Danie Wspólnych Chwil” – mówi Jakub Kuroń, ambasador projektu.


Etap pilotażowy projektu pokazał bardzo wyraźnie, że Koła Gospodyń Wiejskich świetnie znają lokalną społeczność i są w stanie wytypować seniorów najbardziej potrzebujących towarzystwa i posiłku. Mają również ogromne doświadczenie kulinarne i znają przepisy na potrawy, niejednokrotnie będące dziedzictwem ich regionu. Na spotkaniach z seniorami dbają nie tylko o smaczny poczęstunek, ale przede wszystkim o samopoczucie osób starszych, starając się zapewnić atmosferę sprzyjającą zacieśnianiu sąsiedzkich relacji.


Fundacja Biedronki zapewnia Kołom Gospodyń Wiejskich poza środkami na zakup produktów spożywczych potrzebnych do przygotowania spotkań z seniorami także kompleksowe wsparcie merytoryczne. Koła uczestniczące w programie otrzymują również poradniki i instrukcje, w tym wytyczne od dietetyka dotyczące przygotowania posiłków dla osób starszych.


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować